Englezi do četvrtfinala nakon ruleta jedanaesterca

Engleska nogometna reprezentacija posljednji je četvrtfinalist Svjetskog prvenstva u Rusiji nakon što je u susretu osmine finala u Moskvi svladala Kolumbiju sa 4:3 nakon boljeg izvođenja penala. Nakon 90, kao i 120 minuta igre, rezultat je bio 1:1.

Bila je to utakmica visokog ritma, puna nervoze, posebice kod Kolumbijaca, ali nogometno vrlo siromašna. Kolumbija bez svog najboljeg igrača, ozlijeđenog Jamesa Rodrigueza, nije bila u stanju kreirati nikakvu ozbiljniju prijetnju.

Tako smo u prvom poluvremenu vidjeli smo samo jednu prigodu. U 16. minuti Trippier je sa desnog boka ubacio na drugu vratnicu, a Harry Kane iz teške situacije glavom gađa iznad prečke.

I u nastavku isti scenario, loš nogomet i puno nervoze. Ipak, u 57. minuti Engleska je povela iz penala. Nakon kornera Sánchez je držao rukama i oborio Kanea, a sudac Geiger je pokazao na bijelu točku. Siguran realizator bio je Harry Kane, njegov šesti gol na SP u Rusiji, a treći iz penala.

Nakon primljenog pogotka Kolumbijci su preuzeli inicijativu, ali stvorili su samo jednu šansu, i to u 81. minuti nakon greške Walkera. On je poklonio loptu Carlosu Bacci na svojoj polovici, a kontranapad je lošim udarcem završio Juan Cuadrado.

I kad su se Englezi već vidjeli u četvrtfinalu, kolumbijski stoper Yerry Mina, koji je zabio vodeći gol u pobjedi 3:0 protiv Poljske i pobjednički pogodak protiv Senegala, u trećoj minuti sudačke nadoknade zabija za 1:1 i produžetke. Cuadrado je izveo korner, a Yerry Mina glavom pogađa mrežu.

Produžeci nisu donijeli odluku, pa se je prišlo izvođenju penala, a tu su više sreće imali Englezi. Kolumbijci su zabili prva tri penala, precizni su bili Falcao, Cuadrado i Muriel, dok su Englezi bili u zaostatku nakon tri serije jer je udarac Hendersona obranio Ospina.

No, engleski izbornik Gareth Southgate, koji je bio tragičar u izvođenju penala u polufinalu EP 1996. protiv Njemačke, ipak se je na kraju veselio. Uribe je pogodio gredu, a šut Bacce obranio je Pickford, dok su za Engleze precizni bili Trippier i Dier.

Engleska će u četvrtfinalu u subotu u Samari igrati protiv Švedske, koja je u osmini finala svladala Švicarku sa 1:0.