Hrvatska izgubila nakon drame! Horvat nije iskoristio sedmerac za pobjedu, Norvežani slavili u produžetku

Hrvatska rukometna reprezentacija nakon nevjerojatne drame izgubila je od Norveške (25:28) i igrat će sa Slovenijom za treće mjesto na Svjetskom prvenstvu.

U strašnoj drami Hrvatska je imala sedmerac s istekom vremena – Musa je iznudio priliku za Zlatku Horvata, a našem najsigurnijem izvođaču norveški junak Bergerud obranio je udarac.

U produžetku je naša reprezentacija imala snage povesti 24:22 pogotkom Horvata, ali to je otprilike bilo sve. Suparnik je imao puno više snage te u drugom produžetku prelomio dvoboj. Po emocijama i razvoju događaja ovo nas je podsjetilo na poraz Bilić boysa u četvrtfinalu Eura protiv Turske 2008.

Hrvatska je ušla u utakmicu vrlo autoritativno u obrani, punih osam minuta Norveška nije uspjela doći do pogotka, sve dok njen napad nije uspio odraditi akciju do kraja, pa je Myrhol ostao sam na crti. No, prednost veću od tri gola Babićevi izabranici nisu uspjeli ostvariti, a onda je uslijedilo 17-18 minuta gotovo potpune bezidejnosti u napadu koju su Norvežani kažnjavali iz kontri i polukontri.

Također, koliko god izbornik Babić upozoravao na važnost ekspresnog vraćanja u obranu, naši reprezentativci nisu uspijevali zaustavljati protuudare koje su Norvežani, mora se priznati, dotjerali do savršenstva.

Dojam nakon prvih 30 minuta općenito je bio da je ta skandinavska reprezentacija, koja je već prošle godine najavila proboj u svjetski vrh, ostvarila dodatni napredak u igri. U 22. minuti Babić je u igru uveo junaka četvrtfinala protiv Španjolaca Marka Mamića koji je uspio malo osvježiti igru. Nažalost, učinak Stipe Mandalinića opet je bio ispod očekivanja.

U dva navrata je izbornik Željko Babić morao zaustavljati norveške serije od 4-0 minutama odmora. U svlačionicu se otišlo s dva pogotka prednosti za izabranike Christiana Bergea, a od pozitivnih stvari iz tog prvog dijela vrijedilo je istaknuti još jednu odličnu partiju Željka Muse koji se lavovski borio na crti te dobru obranu u trenucima kad smo uspjeli navesti Norvešku na pozicijski napad. Bilo je jasno uoči nastavka da će hrvatski napad morati biti puno koncentriraniji jer gotovo svaka izgubljena lopta značila je kaznu.

U početak drugog poluvremena Hrvatska je unijela jako puno snage da bi došla do preokreta. I uspjela. Stepančić i Mamić pozabijali su s vanjskih pozicija za vodstvo 16:15, a u posljednjih petnaest minuta Duvnjak je zabio iz kontre za 18:16. No, dalje više nismo mogli. Hrvatska nije imala snage dovršiti Norvežane koji su počeli jako puno griješiti, nudili su se. No, u posljednjih 15 minuta utakmice hrvatski napad ostao je potpuno paraliziran, bezidejan.

Norvežni će se tako u svom prvom finalu za zlato boriti s Francuzima, dok će Kauboji sutra u 20:45 sa Slovenijom igrati za broncu. Hrvatska je opet zapela u polufinalu, posljednji put finale velikog natjecanja igrali smo 2010. godine.