Hrvatska peta, Španjolska i Švedska u finalu!

Posljednju utakmicu na ovom Europskom prvenstvu Hrvatska je igrala protiv Češke. Dvoboj bez ikakvog značaja, tek za peto mjesto, donio je pobjedu Hrvatske 28:27.

Hrvatski rukometaši odradili su i posljednju zadaću na ovom Europskom prvenstvu. Posljednji protivnik bila je Češka u susretu za peto mjesto koje na kraju nije donosilo baš ništa. I tribine Arene uoči susreta izgledale su otužno, još 10-15 minuta prije početka dvorana je bila gotovo prazna, no kasnije se solidno popunila uzevši u obzir kako je riječ o nebitnom susretu, ali i radnom danu i ranom vremenu početka.

Lino Červar u ovom susretu nije koristio sve igrače, dio ih je odmarao, priliku su dobili oni koji su manje igrali, ali Hrvatska je ipak slavila 28:27. Česi su uporno gurali loptu na Zdrahalu koji je u borbi za titulu najboljeg strijelca te na Kašpareka koji je najopasniji češki šuter i njih dvojica držali su Češku u igri te pomogli u kompliciranju završnice.

Hrvatska je tijekom susreta imala visoku prednost, u prvom poluvremenu vodila je dugo vremena pet-šest razlike i upravo tih 16:10 odnijela je na odmor pogotkom Horvata sa sedam metara.

Česi su se odbili predati i u drugom dijelu predvođeni Zdrahalom počeli su polako smanjivati zaostatak. Ispod tri razlike ipak nisu dolazili sve do zadnjih pet minuta.

U tu završnicu Hrvatska je ušla s prednosti 27:23, Česi su povezali tri brza gola, Horvat iz sedmerca zabio za 28:26 i iako su Česi zadnjih minutu i pol odradili s igračem manje, Kotrč je brzo smanjio na 28:27.

Hrvatska pola minute prije kraja ipak gubi loptu, Češka je imala napad za produžetak, ali šut Kašpareka otišao je pokraj vratnice i Hrvatska odnosi pobjedu.

Nastup na Europskom prvenstvu završava na petom mjestu koje u konačnici ne donosi puno.

Španjolska prvi finalist, blijed nastup Francuske u krivo vrijeme

Španjolska je prvi sudionik finala Europskog prvenstva. U polufinalu je bila bolja od Francuske s 27:23 i na kraju ipak zasluženo prošla u finale.

Francuska je izgubila šanse izjednačiti se sa Šveđanima na vrhu ljestvice svih vremena po broju osvojenih titula europskih prvaka. Francuzi porazom od Španjolske ostaju na tri, a Švedska još uvijek ima šanse osvojiti i petu titulu.

Polufinalni sraz između Francuske i Španjolske protekao je u dominaciji Španjolaca većim dijelom susreta, Francuska je izgledala neprepoznatljivo dobrim dijelom utakmice i na kraju je Španjolska putnik u finale.

Tek oko 45. minute Francuzi su počeli igrati, podignuli angažman i kvalitetu igre u obrani, manje komplicirali u napadu, ali već je bilo prekasno. Španjolska je imala čak i devet razlike, Francuzi su se vratili na minus tri, Abalo je propustio priliku dovesti svoju reprezentaciju i na minus dva te su Španjolci ipak uspjeli mirno privesti susret kraju.

Hrabra Švedska nakon velike drame u Areni izbacila Dansku i prošla u finale

Sjajno je bilo drugo polufinale Europskog prvenstva. Švedska je nakon produžetaka bila bolja od Danske i slavila s 35:34 te tako izborila dvoboj sa Španjolskom za titulu prvaka Europe. Mogli su Šveđani do finala i kroz 60 minuta, ali Danci su se u završne dvije minute vratili u utakmicu te golom Svana u posljednjoj sekundi poravnali na 28:28.

Malo je toga išlo u prilog Švedskoj uoči susreta, međutim Danska nije znala iskoristiti probleme Šveđana i na kraju je zasluženo poražena.

Andreas Palicka briljirao je s 20 obrana, Zachrisson je postigao osam golova, po sedam su dodali Niclas Ekberg i Jim Gottfridsson dok je šest zabio Linus Arnesson. Kod Danske vratari su skupili zajedno 11 obrana, Mikkel Hansen postigao je 12 golova, Rasmus Lauge Schmidt 11, a Lasse Svan pet.