Hrvatska pogocima Perišića i Brozovića do devete pobjede protiv Izraela

Hrvatska je pred 15 tisuća gledatelja u osječkom Gradskom vrtu pobjedom nad Izraelom (2:0) počela pripremni period za Europsko prvenstvo u Francuskoj.
Iako se činilo da će loš, blatnjav i kvrgav travnjak, biti najveća prepreka za odigravanje dobre utakmice, nakon prvih 45 minuta gledatelji su mogli biti zadovoljni. Poglavito stoga jer je Hrvatska na odmor otišla s velikom 2:0 prednošću, strijelci su bili Perišić u 4. i Brozović u 34. minuti.

Kao što je i najavljivao, izbornik Ante Čačić postavio je našu momčad u u 3-5-2 sustavu igre, s moćnim Ivanom Perišićem na lijevome boku. I to je dobro izgledalo prema naprijed, ali je zato bilo još kako mnogo praznoga prostora ispred našeg obrambenog reda, što su Izraelci u nekoliko navrata znali iskoristiti, pa je bilo istinske panike u našem 16-ercu.

Uostalom, do prve su zgode i došli gosti, već u 3. minuti Nir Bitton “zagrijao” je Subašića, odbijenu je loptu Ćorluka nekontrolirano poslao u vratnicu, a potom je najbolji izraelski igrač, Dabbur, s pet metara opalio kraj vrata. Pomislili smo da neće biti dobro, međutim već u sljedećem napadu Izraelci su bili kažnjeni za ovaj veliki promašaj – Brozović je ubacio loptu na peterac, a Perišić ju je spretno s prve vratnice poslao pod gredu!

Rano je vodstvo, dakako, donijelo našim dečkima samopouzdanje i usmjerilo je daljnji tijek zbivanja, Hrvatska je dominirala i kontrolirala igru, stvorivši još nekoliko lijepih prilika, ali lopta nije pronašla put do gola. Uzdrmala je Hrvatska i dvije vratnice (Mandžukić i izraelski branič Gershon), bilo je i nekoliko dobrih udaraca izvan 16-erca (Modrić, Brozović, Srna), kad su naši nogometaši imali loptu, onda se doista mnogo toga dobroga događalo na izraelskom djelu travnjaka.

Međutim, u još tri navrata opasno su bili zaprijetili i gosti, jednom je Srna čak sa gol-crte izbijao loptu i očito je da je taj novi sustav igre vrlo rizičan, baš kako smo i najavljivali. Izostala je pravodobna suradnja veznog i zadnjeg obrambenog reda, pa su Izraelci brzim protunapadima znali kosristiti taj među prostor i prijetiti Subašiću.

Jasno je da i suparnik mora nešto napraviti na utakmici, ali posebno je alarmantno da je našoj reprezentaciji neugode “skuhala” skromna momčad Izraela, posve obnovljen sastav s nizom nepoznatih igrača, koji zapravo tek traže svoju afirmaciju.

Do mirnih 2:0 Hrvatska je stigla u 34. minuti – Kalinić je u 16-erac pogurnuo Mandžukića, naš je napadač tukao i uzdrmao vratnicu, a “odbijanac” je u mrežu ugurao Brozović!

Dobro raspoloženje nakon prvih 45 minuta pokvarila je tek ozljeda kapetana Darija Srne, koji je u 40. minuti, nakon starta Gershona, šepajući otišao u svlačionicu…

U nastavku je Čačić promijenio sustav igre, Hrvatska je zaigrala u 4-3-3 formaciji, napravio je izbornik do 68. minute svih šest izmjena, izgubljen je ritam igre, pa su Izraelci lako čuvali svoja vrata, a u dva su navrata opet opasno zaprijetili. No, vratar Kalinić, koji je zamijenio Subašića, imao je dvije dobre reakcije…

Gradski vrt dosad je bio sretan kockastima pa su u deset nastupa zabilježili osam pobjeda i dva neodlučena ishoda. Deset puta se Hrvatska sučelila Izraelu te pritom devet puta pobijedila dok je neriješeno (3:3) bilo 2005. u Izraelu.

Hrvatska: Subašić – Vida, Ćorluka, Lovren – Srna, Modrić, Badelj, Brozović, Perišić – Mandžukić, N. Kalinić.

Izrael: Kleyman, Tibi, N. Bitton, Tawatha, Gershon, Kehat, B. Bitton, Buzaglo, Dabbur, Ben Chaim, Hemed.