Hrvatska u infarktnoj završnici osigurala četvrtinu finala Svjetskog prvenstva

Hrvatski rukometaši ove su nedjelje zakoračili u knock out fazu Svjetskog prvenstva u Kataru, a u sklopu osmine finala snage su odmjerili s reprezentacijom Brazila. Momčad Brazila još je jednom pokazala kako se može boriti i s najboljima stoga su Hrvati tek u posljednje dvije minute osigurali pobjedu vrijednu četvrtfinala.

Brazilici dobro namučili “kauboje”

Hrvatska rukometna reprezentacija nakon pet uzastopnih pobjeda u skupini B Svjetskog prvenstva u Kataru stigla je do osmine finala u kojoj ju je čekala reprezentacija Brazila. Suparnička ekipa među najboljih 16 plasirala se s četvrtog mjesta u skupini A u kojoj je upisala dvije pobjede i tri poraza. Momci Slavka Goluže dobrano su se namučili te su u infarktnoj završnici osigurali četvrtinu finala.
Hrvatska je po četvrtfinale natjecanja krenula s prvim napadom u koji je izbornik Goluža poslao Damira Bičanića, Domagoja Duvnjaka, Marka Kopljara, Igora Vorija, Ivana Čupića i Manuela Štrleka, dok se na vratima našao Mirko Alilović.

Susret zgoditkom otvara Kopljar za početno vodstvo Hrvatske, a do sljedećeg gola stiže se u drugoj minuti dvoboja kada siguran biva Bičanić. Prvi pogodak za Brazil upisuje Joao Pedro Silva za 1:2, a potom su uslijedile tri uzastopne obrane Alilovića koje su omogućile Hrvatskoj da otiđe na +3 (4:1). Nisu se predali Brazilci te su pojačali tempo i u 15. minuti, nakon nekoliko grešaka hrvatskog napada, stigli su do izjednačenja (8:8).

hrvatska brazil 2

Obrana nije bila na nivou

Hrvatska obrana nije funkcionirala, dok su momci u napadu djelovali nervozno i nedovoljno koncentrirano. To su iskoristili protivnici koji preko Silve u 16. minuti stižu do prvog vodstva na utakmici (9:8). Poravnao je potom Vori rezultat na 9:9, a Bičanić odveo Hrvatsku u novu prednost (10:9). Nanizale su tada obje ekipe greške, a Brazil preko Fabija Chiuffe nanovo izjednačuje rezultat na 10:10. Nova tri pokušaja Hrvatske s linije za sedam metara zaustavlja raspoloženi Luiz Ricardo Nacimento, a do odlaska na odmor Silva i Felipe Ribeiro stvaraju dva gola prednosti za Brazil (15:13).

Na kraju ipak slavlje

Potpuno drugačija Hrvatska vratila se iz svlačionice u drugom poluvremenu, naime, obrana je napokon postala pokretljiva, a u napadu su Duvnjak, Jakov Gojun, Čupić i Štrlek napravili 5-0 seriju za 18:15. Tada je ponovno stalo, a Brazil se vratio u igru nošen obranama Nacimenta. Tako u 43. minuti Brazilci preko Guilhermea Gamea poravnavaju na 20:20. Hrvatska nije imala rješenja za divlju obranu Brazila stoga se i u posljednjih deset minuta susreta ušlo u poravnatom tonu (22:22).

Da Brazil ne prijeđe u novo vodstvo pobrinuo se Filip Ivić koji zaustavlja sedmerac Chiuffea, dok Kopljar postavlja novo vodstvo Hrvatske od 23:22. Thiagus Santos nanovo poravnava na 23:23. Napeto je bilo do samog kraja, a u infarktnoj završnici Hrvatska osigurava slavlje 26:25.