Manchester United i Ajax nakon neizvjesnih uzvrata do finala Europske lige

Nakon polufinalnih dvoboja Lige prvaka, odigrana su i polufinala u Europskoj ligi. U finale su otišli Manchester United i Ajax…

Nakon pobjede u Vigu i ranog vodstva u Manchesteru, činilo se da će United bez većih problema do finala Europske lige. Međutim nije sve išlo tako glatko. U završnici dvoboja Celta je poravnala na 1:1, imala priliku za drugi pogodak, ali nije zabila.

Jose Mourinho uoči susreta naglašavao je važnost osvajanja Europske lige jer kroz prvenstvo teško da će doći do četvrte pozicije. Sve je bilo podređeno dobrom rezultatu u uzvratu protiv Španjolaca i na kraju je United uspio.

Celta je prva zaprijetila preko Aspasa, međutim United je ipak poveo dosta rano. Već u 17. minuti Marcus Rashford sjajno je ubacio, pogodio je glavu Marouanea Fellainija koji zabija za vodstvo.

U završnici prvog dijela gosti su imali vrlo dobru priliku za poravnanje, Sisto je napravio dobar posao, ubacio loptu za Wassa, ali njegov udarac glavom nije bio precizan.

United nije briljirao u prvom dijelu, Celta je imala više loptu u nogama, no ipak je bila u zaostatku. I na startu drugog dijela imala je vrlo dobru priliku, no Romero je odlično reagirao i spasio nakon ubačaja Malla.

I nakon točno sat vremena igre velika prilika za goste, ovaj put Sisto je u 16 metara pronašao Guidettija, ali on je pucao pokraj vratnice.

Guidetti je svakako jedan od tragičara gostiju, do kraja susreta propustio je realizirati još dvije vrlo dobre prilike, jednu u sudačkoj nadoknadi nakon što je Celta stigla do poravnanja. Donio joj ga je Roncaglia nakon ubačaja Bongonde u 85. minuti.

Ostalo je 1:1, Manchester United s ukupnih 2:1 ide dalje. U završnici susreta viđena su i dva crvena kartona, Bailly i Roncaglia pocrvenili su nakon nepotrebne gužve.

Neizvjesno bilo i u Francuskoj

Ništa manje drame nije bilo niti u dvoboju između Lyona i Ajaxa. Kopljanici su u prvom dvoboju bili bolji čak s 4:1, u Lyonu su poveli i imali vodstvo sve do završnice prvog dijela, a u posljednjim minutama dvoboja grčevito su se spašavali od produžetaka.

Lyon je od početka pokušavao doći do pogotka, ali u ranoj fazi susreta izuzev nekoliko poluprilika nije ozbiljnije zaprijetio Ajaxovom golu.

Ziyech je na drugoj strani bio blizu pogotku u 23. minuti, Lopes ga je odlično pročitao, ali u 27. minuti Ajax je poveo. Younes je odlično pronašao Kaspera Dolberga koji se sjurio u kazneni prostor, prevario Lopesa i odveo svoju momčad na prag finala.

U završnici prvog dijela Lyon se vraća u život.

Prvo je u 45. minuti Alexandre Lacazette pao u 16 metara, dosuđen je kazneni udarac koji je pretvorio u pogodak da bi minutu kasnije zabio i za 2:1. Cornet je ubacio na drugu vratnicu, a prvi napadač domaćina lakoćom pogađa mrežu.

U drugom dijelu Lyon je pritisnuo, lopta nije htjela u gol sve do 81. minute. Loša reakcija Ajaxove obrane dopustila je Rybusu da neometan centrira za Ghezzala koji zabija za 3:1.

Tri minute kasnije novi problemi za Ajax, Viergever je dobio drugi žuti karton, ali domaćin nije iskoristio brojčanu nadmoć i Ajax tijesno prolazi u finale