Select Page

Održana tribina „Medijska kultura ili kultura medijske manipulacije“

Održana tribina „Medijska kultura ili kultura medijske manipulacije“

„Je li Mostar grad slučaj?“ – pitanje koje je postavljeno na početku tribine pod nazivom „Medijska kultura ili kultura medijske manipulacije“ održane u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače. Panelisti ove tribine bili su Nino Raspudić i Ivan Šušnjar. Moderator panela bio je Vlatko Marinović.

Na tribini se razgovaralo o temi stanja medija u BiH, odnosno o stanju medijske kulture u Bosni i Hercegovini, zatim o javnim medijima kao kreatorima iskrivljene slike stvarnosti i poticajima stalnih društveno-političkih podjela i čuvarima državotvorne iluzije.

Nino Raspudić, hrvatski filozof, književnik, književni kritičar, prevoditelj, publicist i politički analitičar izjavio je kako je internet donio različite novosti te da su stari, dominantni mediji s tim izgubili svoju funkciju. „To je nešto što se dogodilo u cijelom svijetu. Istaknut je primjer Trumpa, protiv kojega su bili svi dominantni, veliki mediji, često na jedan nekorektan i neprofesionalan način, od CNN-a, New York Times-a do Washington Posta, ali ipak je dobio izbore.“

IMG_0983

Naveo je kako se, pojavom interneta, internetskih portala, foruma, a zatim i društvenih mreža način informiranja bitno promijenio te da su stariji mediji u krizi koja se događa u svijetu, ali i kod nas. „Pojavili su se neki novi mediji koji nisu do kraja profilirani i izbrušeni, ali ipak u cijelom tom kaosu medijska javnost ipak opstaje.“

Ivan Šušnjar, analitičar, kolumnist, urednik i vlasnik portala Poskok.info istaknuo je kako smo mi kao narod medijski najslabiji. „Mi se moramo reorganizirati, društvo mora odrediti što su mu prioriteti.“

Javna tribina je pokušala postaviti dijagnozu medija u Bosni i Hercegovini, “grada slučaja” ili “države slučaja” i svih ostalih slučajeva.

Treći.ba/Antonija Kolakušić/Ena Radoš

OGLASI

Loading