Portugal nakon Hrvatske izbacio i Poljsku te izborio polufinale

U prvoj utakmici četvrtine finala Europskog prvenstva hrvatski „krvnik“ Portugal izbacio je Poljsku nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca. Dok je svih pet Portugalaca bilo precizno, Rui Patricio je obranio udarac Jakuba Blaszczykowskog.

Reprezentacija Portugala plasirala se u svoje četvrto polufinale na posljednjih pet Europskih prvenstava. Portugalci ni u petoj utakmici na turniru nisu slavili u 90 minuta, opet nisu odigrali nekakvu veliku partiju, no do prolaza su došli nakon boljeg izvođenja penala. U polufinalu čekaju pobjednika dvoboja Wales – Belgija.

Poljska je povela za manje od 100 sekundi utakmice. Kamil Grosicki je probio lijevu stranu, centrirao za Roberta Lewandowskog koji je zabio svoj prvi pogodak na turniru i drugi najbrži pogodak u povijesti Europskih prvenstava.
Poljaci su definitivno bolje ušli u susret. Osim pogotka kontrolirali su utakmicu, a i puno su češće prijetili. Probao je Arkadiusz Milik, koji je nastavio s promašajima na prvenstvu, zatim još jednom Lewandowski.

Portugal je prvi puta zaprijetio tek nakon pola sata igre kada se Cristiano Ronaldo izborio za udarac s 20 metara. No, u 33. minuti Portugal je stigao do izjednačenja. Najbolji Portugalac na terenu, Renato Sanches opalio je nakon lijepog duplog pasa s Nanijem i neobranjivo pogodio za 1:1.

Iako je Poljska bila bolja u prvoj dionici poluvremena, što je utakmica više odmicala to se Portugal dizao i posljednjih 15 minuta prošlo je u prividnoj dominaciji Portugalaca.

Portugal je u istom tonu nastavio i u nastavku utakmice, prijetio je češće od Poljaka ali nije uspio zabiti pogodak. Ronaldo se našao u nekoliko prigoda, a pokušao je i Cedric Soares udarcem iz daljine.

Veliku prigodu promašio je Ronaldo u 85. Pobjegao je poljskoj obrani, ali nije uspio zahvatiti centaršut Joaoa Moutinha i Lukasz Fabianski je uhvatio loptu. Poljaci su pali u nastavku utakmice, no ne dovoljno da Portugalcima dopuste pogodak.

Portugal je bolje ušao u produžetke, pokušao preko Ronalda i Ricarda Quaresme, a poslije 100. minute ponovno su zaprijetili i Poljaci.

Drugi produžetak prošao je bez šansi. Poljska je sada, pak, djelovala manje umorno i najopasniji trenutak dogodio se u 116. kada je Bratosz Kapustka centrirao iz relativne blizine. Budući da ni nakon dodatnih 30 minuta nije bilo pogodaka pobjednika su odlučili penali.

Tragičar raspucavanja jedanaesteraca bio je Jakub Blaszczykowski koji je jedini promašio jedanaesterac. Za Portugal precizni su bili Ronaldo, Sanches, Moutinho, Nani i Quaresma, a za Poljsku Lewandowski, Milik i Kamil Glik.