Mlada Hercegovka kod Posušja uzgaja zaboravljenu biljku, pomože kod tumora i za podizanja imuniteta
Na 1200 metara nadmorske visine, točnije – na Šarića poljani u Rakitnu, već desetu godinu Nada Šarić iz Rakitnog pokraj Posušja plantažno uzgaja slatki pelin ili, kako ga u ovom kraju zovu, batunar. Naime, mnoga su istraživanja pokazala kako pripravci od slatkog pelina kao dodatak prehrani učinkovito djeluju na zdravlje, poglavito kao pomoć kod tumorskih oboljenja, i podizanje imuniteta. Izuzetno velika potražnja bila je prije tri godine kad smo se borili s korona virusom, piše 24sata.hr.
– Čaj od slatkog pelina dobar je za dišne putove i bolesti pluća, dobra je i tinktura od slatkog pelina. Za slatki pelin imamo povratne informacije kako je blagotvoran jer ubija viruse – kaže Nada, majka petero djece, koja uz sve obiteljske obveze svaki slobodan trenutak koristi za boravak u prirodi. Kad je krenula s proizvodnjom pelina, nabavivši i kotao za destiliranje, ni slutiti nije mogla da će slatki pelin biti tražen. Koristi se i u aromaterapiji.
– Od prvog namirisanog slatkog pelina posadili smo jednu plantažu i većina današnjih uzgajivača ima sjeme baš od tog pelina – kaže. Sirovina za čaj samo je dio onog što Nada proizvodi jer su tu još tinkture, kreme, ljekoviti melemi, a starinskom metodom “enfleurage” proizvodi mirisne kreme.
– Godišnje uzgojimo oko 1500 kilograma pelina, od kojeg ostane tek pokoja vrećica sirovog sušenog za čaj i poneka bočica tinkture za našu uporabu. U koroni smo sve zalihe odmah prodali – prisjeća se Nada. Dok hoda prirodom, uvijek nešto novo otkriva, prenosi Ljportal.
– Vidite, priroda nam puno toga daje, samo mi ne slušamo poruke koje nam šalje. Sve te trave naučiš kao Hercegovka, a onda dodatno, ako želiš, svoje znanje o travama dopunjuješ – govori uz smiješak Nada, rođena i odrasla na selu.
– Ovaj je prostor zemljopisno idealan za uzgoj ljekovitih trava, pa smo na plantaži posadili i ostale ljekovite trave: majčinu dušicu, kunicu, gospinu travu, divlji origano, vrbovicu, macinu travu, od kojih radim čajeve i ostale pripravke – govori nam.
Batunar ili baktunar, različitih naziva, ali istog sastava, jednim imenom slatki pelin, žene iz ovih krajeva nekad su nosile ispod pazuha ili u njedrima kao parfem. Inače, to je biljka iz porodice Asteracea, koja se upotrebljavala u kineskoj medicini više od 2000 godina. Istraživanja su pokazala da čaj od slatkog pelina povećava imunitet organizma, djeluje antikancerogeno, uništava viruse, bakterije i parazite. U 250 ml prokuhane vode dodajte dvije čajne žlice slatkog pelina. Poklopite i ostavite 15 minuta te procijedite i popijte. Može se piti tri puta na dan, najbolje dva sata pije jela.
– Pijte jednu šalicu slatkog pelina na dan i ne provjeravajte je li blagotvoran za zdravlje ili nije nego vjerujte mnogima koji su ga kušali i uvjerili se u sve blagodati koje pruža za zdravlje – zaključila je Nada.