Čile i Argentina ponovno u finalu Copa Americe

Nakon dva pogotka u prvih 11 minuta utakmice i dvosatnog prekida nakon prvog dijela, zbog kišne oluje nad Chicagom, nogometaši Čilea uvrstili su se u finale Copa Americe Centenario svladavši Kolumbiju s 2-0 u noći sa srijede na četvrtak na stadionu Soldier Field.

Tako će se u noći s nedjelje na ponedjeljak, na MetLife stadionu u New Jerseyju, ponovno za naslov pobjednika boriti Čile i Argentina, kao što je to bilo i prije godinu dana na redovnom izdanju ovog natjecanja u Čileu, kad je domaća reprezentacija po prvi put postala prvakom svog kontinenta.

Čileance je u vodstvo doveo Charles Aranguiz već u 7. minuti dvoboja, nakon što ga je idealno u kaznenom prostoru poslužio kolumbijski veznjak Juan Cuadrado nespretno glavom zahvativši loptu. Već četiri minute poslije Čile je udvostručio vodstvo. S ruba kaznenog prostora pucao je Alexis Sanchez, kolumbijski vratar Ospina uspio odbiti loptu, ali se ona od stative odbila ravno do natrčalog Josea Fuenzalide kojemu nije bilo teško poslati je u nebranjenu mrežu.

Kolumbijci nisu bili obeshrabreni ranim vodstvom Čileanaca i nekoliko su puta opasno zaprijetili, ali je čileanski vratar Claudio Bravo bio u sjajnom izdanju. Na poluvremenu se nebo iznad Chicaga otvorilo i zbog čega je drugo poluvrijeme počelo s dva sata zakašnjenja, nakon što su djelatnici stadiona uspjeli ukloniti višak vode s igrališta i učinili ga dovoljno dobrim za nastavak dvoboja.

James Rodriguez je vukao svoju reprezentaciju, ali Claudio Bravo se ispriječio pri svakom kolumbijskom pokušaju. Dodatno je na konačan ishod utjecao nedosuđeni kazneni udarac za Kolumbiju, početkom drugog poluvremena te isključenje veznjaka Carlosa Sancheza koji je je u 57. minuti, zbog neopreznog starta, zaradio drugi žuti karton.
Tako će se Kolumbija u noći sa subote na nedjelju (2 sata ujutro) po hrvatskom vremenu boriti za treće mjesto protiv reprezentacije SAD-a na stadionu sveučulišta Phoenix u Glendaleu, Arizona, a 24 sata poslije za pobjednički trofej će u New Jerseyju igrati Čile i Argentina.

Argentinci od 1993. godine čekaju na svoj 15. trijumf u ovom natjecanju, čime bi se izjednačili s Urugvajcima kao najuspješnijom reprezentacijom u povijesti Copa Americe, dok će Čileanci pokušati doći do svog drugog trofeja.