EL: Brekalo zabio za vodstvo Wolfsburga, Rangers preokrenuo protiv Brage

Kompletirane su prve utakmice šesnaestine finala Europske lige, a u večernjem terminu bilo je podosta uzbuđenja. Među strijelce upisao se i hrvatski reprezentativac Josip Brekalo…

Wolfsburg je na svom terenu stigao do pobjede protiv Malmöa. Njemački sastav bio je bolji tijekom cijelog susreta, ali gosti su prvi došli do vodstva. Bilo je to u 47. minuti kada je Isaac Kiese Thelin pogodio s bijele točke. Srećom po domaće, samo dvije minute kasnije Josip Brekalo donio je Wolfsburgu izjednačenje.

Hrvatski reprezentativac iz vrlo teške pozicije, prilično iskosa je punom snagom potegnuo i pogodio same rašlje gostujućeg gola. Prekrasni pogodak za 1:1, ali potvrda odlične igre mladog igrača koji je u prvom dijelu imao sjajan udarac koji je nažalost zaustavila prečka. Wolfsburg je do pobjede došao u 62. minuti pogotkom Admira Mehmedija. Dodajmo kako je Brekalo odigrao svih 90 minuta.

Uzbudljivo je bilo u Glasgowu gdje je domaći Rangers uspio izvući pobjedu protiv Brage. Portugalci su imali sve u svojim rukama, praktički osminu finala na dlanu, ali Škoti su se izvukli. Vodstvo je Bragi donio Fransergio već u 11. minuti susreta nakon silovitog udarca s tridesetak metara. Domaći vratar ništa nije mogao učiniti, a Braga je nastavila s dobrom igrom i došla do novog gola u 59. minuti.

Ovoga puta strijelac je bio Abel Ruiz. Inače par minuta ranije Fransergio je ponovno sjajno pucao, ali prečka je spasila domaće. Činilo se da sve ide po planu za goste, ali onda kreće Rangers. Započeo je Ianis Hagi u 67. minuti, a nastavio Joe Aribo osam minuta kasnije. Dva brza gola donijela su domaćem sastavu potpuni povratak u utakmicu.

Potpuna je pak ludnica zavladala u 82. minuti kada je Hagi izveo slobodni udarac, a lopta nakon promjene smjera otišla u mrežu za 3:2. Sjajan rezultat za sastav Stevena Gerrarda u kojem je Borna Barišić bio u igri do 73. minute, dok je Nikola Katić dobio svih 90 minuta.

Mnogi su susret Bayer Leverkusena i Porta okarakterizirali kao jedan od najboljih u ovoj fazi Europske lige, a u prvoj utakmici do pobjede je došao njemački sastav. Dobro su krenuli domaći i u 29. minuti poveli preko Kerema Demirbayja. Već početkom nastavka, u 57. minuti iz kaznenog udarca Kai Havertz pogađa za 2:0.

Činilo se kako će Bayer uspjeti potpuno dotući goste koji su bili prilično uzdrmani, ali Porto se uspio vratiti i u 73. minuti Fernando Luis Diaz pogađa za smanjenje zaostatka i donosi svojoj momčadi dobre izglede u uzvratu u Portugalu.

Susret Rome i Genta bio je prilično razočaravajuć, jednako kao i onaj Olympiakosa i Arsenala. Od Genta se očekivalo puno više jer se ipak radi o napadačkoj i kvalitetnoj momčadi, ali Roma je uspjela doći do pobjede s minimalnih 1:0. Pogodak je postigao Carles Perez u 13. minuti. Nikola Kalinić proveo je svih 90 minuta na klupi za pričuvne igrače.

Arsenal je uspio doći do slavlja u Pireju, ali utakmica nije bila puna prilika. Jedini gol postigao je Alexandre Lacazette u 81. minuti. Mogli su Topnici otići s većom razlikom u London, ali je Sokratis u 86. minuti pogodio okvir gola.

Protiv davljenika La Lige Espanyola, Wolvesi nisu imali puno problema i praktički su sve riješili u prvom susretu. Engleski sastav s 4:0 svladao je Španjolce uz još jednom fenomenalnog Dioga Jotu koji je postigao hattrick. U strijelce se upisao i Ruben Neves.

Jednako tako previše se nije mučio niti Basel na gostovanju kod APOEL-a. Ovdje je također situacija prilično jasna. S 3:0 Švicarci napuštaju Cipar i mirno čekaju uzvrat. Pogotke su postigli Raoul PetrettaValentin Stocker i Arthur. Za domaće je u igru u 71. minuti ušao Antonio Jakoliš.

Za kraj dodajmo kako su AZ Alkmaar i LASK iz Linza odigrali miroljubivih 1:1. Gosti su došli do vodstva u 26. minuti preko Marka Raguža, ali malo prije kraja, u 86. minuti Teun Koopmeiners postavlja konačnih 1:1 iz kaznenog udarca. Petar Filipović odigrao je cijelu utakmicu za austrijski sastav.

Nogometaši Manchester Uniteda su nastavili s toplo-hladnom formom pa je nakon pobjede protiv Chelseaja stigao europski remi kod Club Bruggea. United je dominirao i napadao, pogotovo u drugom poluvremenu, ali je stigao do tek jednog pogotka.

Poprilično iznenađujuće je Brugge poveo u 15. minuti kad je Sergio Romero počinio veliku grešku izlaskom sa svojih vrata, a to je nakon duge lopte Simona Mignoleta iskoristio Emmanuel Denis za dovođenje domaćina u vodstvo.

Uspio je izjednačiti United do poluvremena, a junak je ponajbolji igrač Uniteda od ozljede Marcusa RashfordaAnthony Martial. On je u 36. minuti nakon lijepog solo driblinga i prodora poslao loptu po sredini Mignoletovih vrata za 1:1. Pogodio je Martial i stativu u 43. minuti, ali nakon toga United nije došao do izrazitih šansi te se na Old Trafford ide s 1:1.

Istim rezultatom je bez pobjede ostala Sevilla koja je u gostima u rumunjskoj remizirala s Clujom. I u ovoj utakmici je domaćin poveo i to preko Cipriana Deaca iz jedanaesterca u 59. minuti, a izjednačio je Luuk de Jong u 82. Bivši igrač rijeke Damjan Đoković je odigrao 90 minuta u dresu Cluja.

1:1 je u gostima odigrao i Celtic koji je gostovao u Kopenhagenu kod kojeg Hrvati nisu nastupili. Odsonne Edouard je doveo Škote u vodstvo, a izjednačio je Dame N’Doye u 52. minuti. Imali su Danci penal za pobjedu u 79. minuti, ali Jens Stage nije bio dovoljno precizan.

Jedinu gostujuću pobjedu je ostvario Inter koji je bez Marcela Brozovića u drugom poluvremenu slomio Ludogorec te je slavio s 0:2. Junak je bio Romelu Lukaku koji je asistirao Christianu Eriksenu za prvi pogodak u 71. minuti, a onda je i sam realizirao jedanaesterac za konačan rezultat u petoj minuti sudačke nadoknade.

Igrači Salzburga nisu uspjeli replicirati uspjeh svojih Red Bull kolega iz Leipziga. Salzburg je teško nastradao na gostovanju u Frankfurtu jer je Eintracht slavio s 4:1 u najefikasnijoj utakmici prvog termina.

Junak Eintrachta je bio Daichi Kamada koji je između 12. i 53. minute već postigao hat-trick. Velikih 4:0 je u 56. postavio Filip Kostić te se nije nazirao kraj katastrofi za Salzburg. No do kraja je domaćin pustio nogu s gasa, a počasni pogodak je iz penala u 85. postigao Hee-Chan Hwang.

Teško je zamisliti da je prije manje od godinu dana Ajax oduševljavao nogometnu Europu, a da sad gubi od Getafea. No tržište radi svoje te je očerupalo tu potentnu ekipu, a ovo što je ostalo nije na toj razini. Tako su Nizozemci kod Getafea u 90 minuta uputili tek dva udarca, a primili su isto toliko pogodaka.

Getafe je u vodstvo doveo Deyverson u kasnoj fazi prvog poluvremena, a nakon 50 minuta mirovanja mreža je duboko u sudačkoj nadoknadi konačan rezultat postavio KenedyDominik Kotarski je ostao na klupi Ajaxa kao rezervni golman.

U druga dva susreta su stopostotni učinak ostvarili domaćini, a polovičan Portugalci. Benfica je u gostima s 2:1 izgubila od Šahtara za koji su zabijali Alan Patrick i Viktor Kovalenko, dok je Benfica do pogotka za 1:1 došla preko Pizzija iz penala koji je dosuđen nakon što je u bizarnoj situaciji već zabio Tomas Tavares, ali mu je pogodak poništen te je dosuđen jedanaesterac.

Vrlo je uvjerljiv nakon velike dominacije kod kuće bio i Sporting koji je s 3:1 svladao Bašakšehir, a već u trećoj minuti je Sporting u vodstvo doveo Sebastian Coates. Rezultat je udvostručio Andraz Sporar na asistenciju bivšeg igrača Rijeke Stefana Ristovskog, dok je 3:0 postavio Luciano Vietto. Počasni pogodak je djelo Edina Visce iz penala u 77. minuti.