Francuzi u golijadi dobili Island za polufinale protiv prvaka svijeta

Nogometaši Francuske, predvođeni svojim najvećim zvijezdama, razbili su Island na Stade de Franceu i plasirali se u polufinale u kojem 7. srpnja igraju protiv Njemačke u Marseilleu. Francuska je pitanje pobjednika riješila u prvih 45 minuta nakon kojih je vodila 4:0.

Domaćini Francuzi potvrdili su ulogu velikog favorita protiv jedne od senzacije turnira i uvjerljivom pobjedom plasirali se u polufinale. Pobjeda Francuske u niti jednom trenutku nije došla u pitanje, a posebno dominantni bili su prvom poluvremenu u kojem su potpuno razbili Islanđane.

Utakmica je od samog početka bila vrlo žustra. Prvi je pokušao Islanđanin Gylfi Sigurdsson, no Hugo Lloris je siguran. Svega nekoliko minuta kasnije na drugoj strani probao je Dimitri Payet, a u 13. Francuska je došla do vodstva.

Blaise Matuidi je izbacio Olivera Girouda koji hladnokrvno matira Hannesa Halldorssona. Islanđani se nisu ni snašli, a Francuska je povela 2:0. Antoine Griezmann izveo je korner, a najviši u skoku bio je Paul Pogba.

Jedinu prigodu na poluvremenu Islanđani su imali u 25. Jon Dadi Bodvarsson utrčao je na centaršut, ali je pucao preko gola. Francuska je bila puno bolja momčad na terenu. Kontrolirali su loptu i nisu dopuštali izlazak Islanđanima iz svoje polovice. Pitanje putnika u polufinale Francuzi su riješili u posljednje dvije minute poluvremena.

Na 3:0 povisio je Payet udarcem s ruba kaznenog prostora, a na 4:0 Griezmann koji je nakon asistencije Girouda izbio sam pred Halldorssona i lobao ga za neuhvatljivo vodstvo domaćina.
Lars Lagerback na poluvremenu je napravio dvije izmjene, a Islanđani su krenuli odlučnije i u 56. smanjili zaostatak. Sigurdsson je probio desnu stranu i ubacio za Kolbeinna Sigthorssona koji posprema za smanjenje francuskog vodstva.

Mini-nada Islanđana za čudo trajala je svega tri minute. Payet je izveo slobodnjak, a Giroud zabio svoj drugi pogodak za novih četiri razlike Francuza. Veliku prigodu za novo smanjenje vodstva Island je imao u 63. Sverrir Ingi Ingason pucao je glavom nakon kornera, ali Lloris sjajno brani.

S obzirom da je pobjednik bio riješen ostatak utakmice Francuska je sigurno čuvala uvjerljivu prednost, nerijetko su dolazili do kaznenog prostora Islanda, ali su često radili potez previše. Island, koji nije imao što izgubiti, u 84. su smanjili na konačnih 5:2. Pogodak je zabio Birkir Bjarnason.

Francuska je došla do svojeg četvrtog polufinala Eura te će 7. srpnja na Velodromeu igrati protiv aktualnog svjetskog prvaka Njemačke. Unatoč uvjerljivom porazu, Island, mala država od svega 330 tisuća stanovnika, ostvario je veliki uspjeh i prikupio mnoge simpatije.