Manchester City obavio dobar posao u Kijevu, PSV odolio Atleticu

Manchester City obavio je velik dio posla već na gostovanju u Ukrajini jer pobijedili su Dinamo 3:1 te tako zakoračili jednom nogom u četvrtfinale Lige prvaka. Ujedno, to im je prva pobjeda u povijesti u eliminacijskoj fazi. Atletico Madrid nije bio te sreće, u Eindhovenu nisu mogli bolje od 0:0, iako je domaći PSV imao igrača manje od 68. minute.

Engleski doprvak nije se odmah nametnuo pred vrućom domaćom publikom i “nabrijanim” nogometašima ukrajinskog prvaka pa su većinu vremena boravili na svojoj polovici. I mogli su već na početku biti u zaostatku jer Vitalij Bujalski pogađa gredu već u trećoj minuti nakon loše reakcija Joea Harta. Bilo je to ipak samo upozorenje za City, više nego poticaj za domaćine koji su iskazali kroz cijeli susret nedostatak individualne kvalitete da se nametnu čvrstom i tehnički potkovanom protivniku.

I kad već njihovi stihijski napadi nisu urodili plodom, jesu oni gostiju. U 15. minuti prvi pravi napad, prvi korner i ponajmanji nogometaš u kaznenom prostoru zabija za 1:0. Nevjerojatno da nitko nije čuvao Sergia Aguera, a zna se koliko je opasan. Moglo je već dvije minute kasnije biti 2:0 da je Argentinac bio prisebniji, ali unatoč pogotku, nije to bio njegov dan. Nebitno, susret se nakon tog vodstva okrenuo u korist gostiju i samo se čekalo kad će dokrajčiti protivnika.

Dogodilo se to poslije nekoliko izglednih prilika tek u 40. minuti kad nakon sjajne akcije poentira David Silva. Nažalost, na loptu koju je s lijeve strane prizemno ubacio Raheem Sterling, zakasnio je Domagoj Vida. Španjolac tako potpuno neometan zabija u praznu mrežu sa svega dva metra udaljenosti. Tu se sve zapravo završilo, bez obzira na onu iskru nade koja se pojavila tijekom drugog poluvremena.

Svjestan da slijede teški izazovi u domaćim natjecanjima, Manuel Pellegrini prepušta inicijativu domaćima, koji to koriste već u 59. minuti, kad lijepo zabija Bujalski iz daljine. Hart se ispružio no ništa nije mogao napraviti. Krenulo su Kijevljani žestoko poslije tog pogotka no pritom se vidjelo koliko su zapravo nedorasli svom protivniku. Velika je to šteta jer da imaju samo jednog ili dva kvalitetnija nogometaša u vrhu napada, sigurno da bi stvorili više problema Cityju i ostvarili bolji rezultat.

Ali nije išlo i u 90. minuti dogodilo se najgore. Poslije još jedne lijepe akcije Engleza, Yaya Toure se sjurio na 16 metara i lijevom nogom plasirao loptu neobranjivo u desnu stranu nemoćnog Šovkovskog. Teško da će ovih 1:3 Kijevljani uspjeti ugroziti u Engleskoj 15. ožujka. Inače, Domagoj Vida igrao je svih 90 minuta.

Više razloga za zadovoljstvo ima PSV nakon 0:0 protiv Atletico Madrida, posebno jer su od 68. minute bili bez “pocrvenjelog” Gastona Pereira. No treba će pokazati mnogo više da bi u Madridu uspjeli izboriti četvrtfinale. Ali nikad ne treba otpisivati neugodne Nizozemce.

REZULTATI:

Dinamo Kijev – Manchester City 1:3 (Bujalski 59’/Aguero 15′, Silva 40′, Toure 90′)
PSV – Atletico Madrid 0:0