Italija je europski prvak!!!

Italija je prvak Europe! Pobijedila je nakon izvođenja kaznenih udaraca ukupnim rezultatom 4:3. Poslije 120 minuta bilo je 1:1, za Englesku je zabio Luke Shaw, a za Italiju Leonardo Bonucci.

Engleska šokirala Talijane na samom početku

Susret nije mogao bolje krenuti za Engleze. Poveli su već u drugoj minuti. Kane je započeo napad, proslijedio loptu desno za Trippiera, koji je odličnim ubačajem pronašao lijevog beka Shawa, a on udarcem u prvu vratnicu zabio najbrži pogodak u povijesti finala europskih prvenstava.

Poslije primljenog pogotka Talijani su preuzeli kontrolu nad posjedom, ali imali su velikih problema pri ulasku u posljednju napadačku trećinu te nisu stvarali prilike. Engleska se branila kompaktno i organizirano, a pokušavala je iz situacija u kojima bi se Kane spustio po loptu i razigravao suigrače.

Jedini konkretan pokušaj u prvom dijelu Italija je imala u 35. minuti. Bila je to individualna akcija Federica Chiese, primio je loptu na sredini terena, odlično povukao prema golu i othrvao se svim naletima engleskih braniča pa silovito i prizemno šutirao s 20-ak metara. Udarac je prohujao pored vratnice.

Bonucci poslao utakmicu u produžetke

Talijani su na otvaranju drugog poluvremena bili znatno opasniji nego u prvom. Insigne je zadavao probleme obrani Engleske, ali ga je mučila završnica, dok je udarac Chiese u dalji kut gola u 62. minuti izvrsno zaustavio Pickford.

Nagrada za bolju igru došla je u 66. minuti. Cristante je ubačaj iz kornera prebacio na drugu vratnicu, a Verratti je pucao glavom. Pickford je to obranio uz pomoć vratnice, no na odbijanac je natrčao Bonucci i izjednačio iz velike blizine. Bonucci je tim pogotkom postao najstariji strijelac u finalima europskih prvenstava, a ujedno je postigao i rekordni 13. gol za Italiju na jednom velikom natjecanju.

Italija je nastavila napadati i nakon zabijenog gola. Berardi je imao priliku poslije izvanredne duge lopte iz talijanske zadnje linije, udarcem iz prve je pokušao prebaciti istrčalog Pickforda, ali je prebacio gol. Do kraja drugog dijela ipak nije bilo prilika i otišlo se u produžetke.

U prvom produžetku svaka je reprezentacija imala po jednu priliku. Lijepi udarac Phillipsa s 20-ak metara otišao je pored vratnice, dok je Pickford u 103. minuti refleksno reagirao i očistio loptu poslije opasnog ubačaja Emersona. U drugom produžetku nije bilo situacija koje vrijedi izdvojiti.

Poslije izvođenja kaznenih udaraca Italija se okitila naslovom prvaka Europe. Italija je realizirala tri penala, a Engleska dva.