Liga prvaka: Hart spasio City u završnici ogleda s Realom

Nogometaši Manchester Cityja i Real Madrida odigrali su utakmicu bez pogodaka u prvom dvoboju polufinala Lige prvaka, odigranom u utorak na gradskom stadionu u Manchesteru.

Za madridsku momčad i Realove navijače veliki šok dogodio se već kad su objavljeni sastavi, jer se u zapisniku nije pojavilo ime Cristiana Ronalda. Zinedine Zidane bio je prisiljen izostaviti Portugalca iz momčadi, jer je ozljeda butnog mišića pokazala mnogo ozbiljnijom nego što su to Madriđani željeli otkriti. Najbolji strijelac Reala i rekorder Lige prvaka s 93 pogotka, što je čak 30 više nego što ih je Manchester City postigao u svojoj povijesti u ovom natjecanju, nije mogao biti ni na klupi za pričuve.

Ronalda je u sastavu zamijenio 24-godišnji Lucas Vasquez, a Zidane se odlučio na zatvoreniju formaciju, iz koje je njegova momčad trebala prijetiti brzim kontranapadima, prvenstveno preko Garetha Balea i Karima Benzeme. Luka Modrić je trebao biti taj koji će, uz standardne obrambene zadatke, točnim i pravovremenim loptama, omogućiti Realu brze kontre. U prvom poluvremenu je bilo nekoliko obećavajućih prodora Balea, ali svi su njegovi ubačaji završili bez ikakve opasnisti za Joea Harta, potpuno nezaposlenog u prvom poluvremenu.

Ni Manuel Pellegrini nije poslao svoju momčad “u juriš” prema Realovim vratima, bez obzira na izostanak Ronalda. City je u svom prvom polufinalu Lige prvaka najbolje razdoblje u prvom poluvremenu imao od 15. do 30. minute, kad je De Bruyne imao nekoliko dobrih ubačaja, ali nijedan od udaraca njegovih suigrača nije bio precizan.

Statistika je nakon prilično siromašnog prvog poluvremena pokazala da nijedna momčad nije uspjela uputiti udarac u okvir gola, a tek po jedan udarac na svakoj strani završio je izvan okvira.

Prvi udarac u okvir gola uputio je Realov kapetan Sergio Ramos u 54. minuti. Bio je neometan na sedam metara od gola, ali je njegov udarac glavom, nakon Kroosova ubačaja iz kuta, išao ravno u ruke Manchesterova vratara Harta. Pet minuta poslije Kun Aguero se na suprotnoj strani uspio ubaciti ispred Carvajala i s nekoliko metara upututi loptu prema golu, ali pravovremenim izlaskom Keylor Navas mu je ušao u udarac, što je bila prva ozbiljna intervencija Realova vratara.

U drugom dijelu Realovi igrači češće su imali loptu u nogama, a kao rezultat toga bile su i opasnije prijetnje prema vratima domaće momčadi. U razdoblju od 71. do 75. minute Joe Hart je bio na nekoliko teških iskušenja. Prvo je Jese, koji je na poluvremenu zamijenio Benzemu, glavom prebacio domaćeg vratara nakon ubačaja Carvajala, ali je lopta završila na gredi. Potom je dvije minute poslije s 20-ak metara pucao Luka Modrić, a lopta je proletjela iznad gola. U 75. minuti zaprijetio je i Gareth Bale, koji je s 15-ak metara udesno lijevom nogom gađao suprotan kut, ali je lopta prošla pokraj vratnice.

Od 79. do 81. minute Jart je spasio suigrače i sjajnim obranama pokrpao nastala pukotine u obrani građana. Prvo se, nakon ubačaja iz kuta Tonija Kroosa, na pet metara se visoko vinuo Casemiro i dobro pucao glavom, a Hart je sjajnom reakcijom uspio nogom obraniti taj udarac. Dvije minute poslije Bale je imao priliku iz slobodnog udarca sa 16 metara i pogodio je živi zid. Nakon udarca iz kuta Pepe je na pet metara bio neometan, punom nogom zahvatio loptu, no samo je pogodio Harta, koji mu je ušao u udarac i raskrilio se u stilu hokejaških vratara.

Domaći su najopasnije zaprijetili u posljednjim trenucima utakmice, kad je De Bruyne prošao Carvajala i prisilio ga da napravi prekršaj, a potom sam izveo slobodan udarac, gađao pod gredu, a Navas je odbio loptu u korner.

Luka Modrić je vrlo dobro odigrao cijelu utakmicu i bio jedan od ponajboljih igrača Reala, dok je Mateo Kovačić ostao na klupi za pričuve.

Nema sumnje da su s konačnih 0:0 zadovoljniji igrači Reala, pogotovo zato što su bili lišeni pomoći ozlijeđenog Cristiana Ronalda, ali ni domaćini se ne smiju buniti na taj rezultat, jer je Joe Hart bio na teškim iskušenjima u drugom poluvremenu i zaradio epitet igrača utakmice.

U uzvratu, koji je na rasporedu 4. svibnja u Madridu na Santiago Bernabeuu, Realu će za plasman u finale trebati pobjeda, a Manchester bi u finale odveo i neodlučen ishod uz uvjet da ‘građani’ uspiju napraviti ono što nisu pred svojim navijačima – postignu pogodak.