Slab nastup Hrvatske u Budimpešti i poraz protiv borbenih Mađara

U drugom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine, Mađarska je u Budimpešti došla do slavlja protiv Hrvatske. Nije dobro izgledala igra hrvatske reprezentacije i može se slobodno reći kako je Mađarska zasluženo došla do pobjede.

Nakon slabije, ali ipak rezultatski pozitivne partije protiv Azerbajdžana, Hrvatska je odigrala puno lošije protiv Mađarske i upisala prvi poraz u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2020. godine. Vatreni su generalno odigrali slabo, iako su na trenutke imali dobrih bljeskova. Mađari su s druge strane mirno otklanjali sve opasnosti i češće dolazili u opasne pozicije.

U šestoj minuti susreta Hrvatska je opasno zaprijetila. Borna Barišić oštro je ubacio, obrana Mađarske neočekivano propustila loptu koja dolazi do Andreja Kramarića čiji udarac ipak odlazi preko gola. Četiri minute kasnije, zaprijetili su i Mađari. Gergo Lovrencsics prošao je sjajno po desnoj strani, pucao silovito iskosa, ali Lovre Kalinić uspio je otkloniti opasnost

U 13. minuti Hrvatska je došla do vodstva. Luka Modrić lijepo je pokušao pronaći Ivana Perišića koji se namještao na udarac. Lopta nije stigla do Perišića jer je Kramarić klizećim startom skrenuo loptu prema Anti Rebiću koji s par metara mirno poentira. Iako je prvotni plan bio da Perišić šutira, ishod je bio sjajan i Vatreni su stigli do vodstva.

Igra se malo primirila, Hrvatska nije nastavila s pritiskom, a Mađarska je očito nastojala konsolidirati redove nakon rano primljenog pogotka. U 30. minuti zbog ozljede igru je morao napustiti Barišić, a umjesto njega u igru je ušao Marin Leovac. Četiri minute kasnije, Mađari su došli do izjednačenja. Balazs Dzsudzsak je lijepo proigrao Adama Szalaija koji bježi Domagoju Vidi i zabija pored Kalinića. Nakon usporene snimke, ostaje dojam kako je vratar Hrvatske mogao bolje reagirati kod primljenog pogotka.

Do kraja prvog dijela rezultat se više nije mijenjao, a Mađarska je također bila prisiljena ranije mijenjati zbog ozljede Dominika Nagyja koji se ozlijedio nakon sudara s Dejanom Lovrenom. U nastavku susreta, nismo vidjeli dobru igru Hrvatske. Bilo je nekoliko prilika, ali nedostajalo je onih pravih, uigranih kombinacija.

U 59. minuti Perišić je lijepo prošao, ali je previše solirao te je njegov udarac bio izrazito slab. Nažalost, slaba igra stajala je Hrvatsku i u 76. minuti Mađarska je kaznila lošu igru Vatrenih. Nakon ubačaja iz kornera u peterac, Mate Patkai dobio je skok s Leovcem i pogodio za 2:1. Ostaje dojam da je Patkai napravio prekršaj nad braničem Hrvatske, ali ponovno je bolje mogao reagirati i Kalinić i ranije izbiti loptu.

Malo kasnije, Hrvatska je mogla biti potpuno potopljena. Rakitić je preslabo vratio loptu Kaliniću, Mađari su došli do prilike da zabiju treći pogodak, ali nakon nekoliko pokušaja da doslovno uguraju loptu u mrežu, nisu uspjeli i Hrvatska je preživjela ozbiljnu opasnost. Pokušao je izbornik Zlatko Dalić s promjenama, ubacio je Brunu Petkovića, ali Hrvatska je i dalje bila nedorečena i zasluženo je izgubila bodove. Mađarska nije djelovala kao momčad koja posjeduje ekstra kvalitetu, ali su domaći dali sve od sebe, pa možda čak neki i više od toga i stvorili nekoliko ozbiljnih prilika.

Sada slijedi pauza od dva i pol mjeseca, a onda Hrvatskoj slijedi možda i najteži protivnik. U Osijek, 8. lipnja u goste dolazi Wales.