Švicarska razbila prvaka Europe, Francuska i Mađarska kiksale kod patuljaka

NAKON remija Hrvatske protiv Turske u Maksimiru u ponedjeljak, iznenađenja u kvalifikacijama za SP nastavila su se dan kasnije. Europski doprvaci Francuzi odigrali su samo 0:0 u Bjelorusiji, a prvak Portugal bez Cristiana Ronalda lakoćom je pao u Švicarskoj. Taj rezultat možda i nije toliko neočekivan, ali iznenađuje lakoća kojom su domaći nogometaši došli do bodova. Svakako najveći šok prvog kola kvalifikacija bio je remi Mađarske i Farskih Otoka 0:0.

Francuzi kiksali u Bjelorusiji

Europski doprvaci Francuzi nisu mogli gore zamisliti start kvalifikacija za Mundijal u Rusiji 2018 u skupini A. Pogba, Griezmann i društvo u 90. minuta nisu uspjeli svladati Andreja Gorbunova, koji je obranio sedam udaraca i donio Bjelorusiji neočekivan bod u prvom kolu.

Švedska je započela eru bez Zlatana Ibrahimovića odigravši 1:1 s Nizozemskom. Povela je golom Andreasa Berga u prvom poluvremenu, ali u drugom dijelu Sneijder je zabio za izjednačenje.

Nakon uvodnih 90 minuta kvalifikacija na vrh skupine A ni kriva, ni dužna izbila je Bugarska, koja se izvukla tek pri kraju susreta i slavila 4:3 protiv Luksemburga.

Švicarci pomeli Portugal, Mađari uzeli samo bod protiv Farskih otoka

Vodeća momčad u skupini B nakon prvog kola kvalifikacija jest Švicarska, koja je svladala europskog prvaka Portugal 2:0. Breel Embolo i Admir Mehmedi riješili su sve u prvom dijelu, a Švicarci su u drugom poluvremenu sačuvali rezultat i upisali vrijednu pobjedu, te iskoristili izostanak Cristiana Ronalda.

Ipak, najveće iznenađenje dana priredili su Mađari, koji nisu uspjeli svladati Farske Otoke. No, više nisu ni zaslužili jer su u 90 minuta uputili su tek jedan udarac u okvir. Blizu remija bio je i drugi patuljak u skupini B, Andora, koja je izgubila kod kuće od Latvije.

Džeko pobrao ovacije na Bilinom polju

Reprezentacija BiH otvorila je kvalifikacije najuvjerljivijom pobjedom večeri 5:0 protiv Estonije. U listu strijelaca upisala su se čak četvorica različitih igrača, dvostruki strijelac Spahić, te Džeko, Medunjanin i Ibišević. Najveći pljesak na Bilinom Polju ipak je dobio Edin Džeko, koji je svoj gol iz jedanaesterca, drugi na susretu, proslavio pokazavši prstom na uho, te posvetivši ga gluhonijemim osobama.

Ostale favorizirane reprezentacije u skupini H, Grčka i Belgija, također su bile vrlo uvjerljive. Belgijci su pomeli Cipar 3:0, a Grci Gibraltar 4:1.