VELIKI USPJEH U ČILEU: Mlada Hrvatska srušila svjetske prvake i izborila osminu finala Svjetskog prvenstva!

U briljantnoj utakmici Hrvatska U-17 reprezentacija porazila je branitelja naslova Nigeriju 2-1 i plasirala se u osminu finala Svjetskog prvenstva u Čileu!

Izabranicima Darija Bašića konačno se vratilo sve ono što su propustili u dvobojima s Čileom i SAD-om. Najtalentiranija generacija HR nogometa, kako joj tepaju stručnjaci i treneri, srčanošću i poštenjem u igri izazvala je i taj dašak sreće koji joj je nedostajao protiv Čilea i SAD-a. A time je stvorena kombinacija koja je na stadionu Francisco Sánchez Rumoroso u Coquimbo pobjedila četverostrukog prvaka svijeta u sjajnoj predstavi. Barem tako sugerira statistika koja otkriva kako je Hrvatska čak 23 puta zapucala na gol Nigerije za razliku od njihovih osam udaraca. Imali su 59 psoto posjeda lopete, čak 13 kornera…

Nigerija je u utakmicu ušla s devet utakmica bez poraza na SP-u. Posljendji puta su poraženi još tamo 2009. godine protiv Švicarske. Nadali smo se da će malo ‘tankirati’ s obzirom da su već nakon dvije utakmice osigurali plasman. Međutim, nisu puno mjenjali. Svi važni igrači istrčali su protiv Hrvatske i završili u mišjoj rupi. Uraganski početak Hrvatske nije dao Afrikancima da dođu do izražaja. Međutim, doza sebičnosti i pomanjkanja dekoncentracije u ključnim trenucima krivi su što Hrvatska nije kapitalizirala takav početak.

I kako to već obično bude, kažnjeni su iz prvog ozbiljnijeg napada. Zapravo drugog jer je najbolji strijelac SP-a Osimhen prvo pogodio stativu da bi nekoliko minuta kasnije iskoristio konfuziju dvojice stopera koji su pokušavali namjestiti zaleđe, izbio sam pred vratara Šempera i rutinski zabio svoj četvrti gol na turniru.

Do odmora su pokušali Moro iz slobodnog udarca te Brekalo nakon kornera ali vratar Nigerije bio je na visini zadatka.

Ne znamo što im je izbornik Dario Bašić pričao u svlačionici, ali je upalilo. U nastavak su Hrvati reprizirali početak a konačno je i faktor sreće odigrao svoju ulogu. Nikola Moro je u 50. minuti petljao po lijevoj strani, pa ‘slomio’ braniča i ubacio oštru loptu pred vrata Nigerije gdje se na pravom mejstu našao Brekalo i silovitim udarcem vratio stvari na početak.

Veselje na klupi nije dugo trajalo jer je stigla vijest da je Čile okrenuo vodstvo SAD-a što je značilo da Hrvatsku isključivo pobjeda vodi do drugog mjesta.

I onda se Enogela poskliznuo, sjajni Moro oteo mu loptu i nesebično poslužio Karla Majića koji rutnirano šalje loptu u mrežu a Hrvatsku katapultira prema osmini finala SP-a.

Izbornik Bašić znao je kako sljedi teška završnica pa je izvukao Majića i pojačao defenzivu Babićem. Minute su sporo tekle, a posljednjih desetak minuta i umor je učinio svoje. Nigerija sve više dolazi do izražaja a najbolju priliku za izjednačenje propustili su u 84. minuti. Odnosno, Kalaica je u posljednji tren blokirao udarac Chukwuezea. Bila je to otvorena utakmica do posljednjeg zvižduka. Afrikanci su igrali za reputaciju, Hrvati za osminu finala. Kada je sudac odsvirao kraj, svi su kolektivno klonuli od umora. Ostalo je taman snage da odpjevaju pjesmu i provesele se s malobrojnim navijačima Hrvatske u Coquimbu…

Prvi cilj koji su stavili pred sebe je ostvaren. Sada kreće nokaut sustav u kojem će Hrvatska za četvrtfinale odmjeriti snage s drugoplasiranom momčadi skupine C. Kako stvari stoje, to će najvjerovatnije biti Meksiko. Utakmica se igra u četvrtak u Concepciónu.

Hrvatska – Nigerija 2:1

Stadion: Estadio Francisco Sánchez Rumoroso, Coquimbo. Sudac: Wilson Lamouroux (Kolumbija) 7.

Hrvatska: Šemper 7 – Gjira 6,5 (od 74. Đurasek -), Hudeček 6, Soldo 6,5, Sosa 7 – Ivanušec 6,5, Kalaica 7, Moro 8 – Lovren 6,5 (od 90. Delić -), Majić 6,5 (od 64. Babić -), Brekalo 7

Nigerija: Udoh 7 – Ikwu 5,5, Lazarus 6, Enogela 5, Zakari 6 – Osikel 5,5 (od 60. Essien -), Nwakali 6, Chukwueze 5,5, Agor 5,5 (od 77. Michael -) – Ebere 5 (od 53. Madueke 6), Osimhen 6,5

Strijelci: 0-1 Osimhen (20. as. Chukwueze), 1-1 Brekalo (50. as. Moro), 2-1 Majić (55. as. Moro)

Žuti kartoni: Osikel (Nigerija)

Igrač utakmice: Nikola Moro (Hrvatska)