Grupa obespravljenih radnika posuškog Ukraskamena ogorčena lažima bivših vlasnika: Iznijeli su nove tvrdnje
Proteklih dana u medijima se pojavio tekst kako je Grupa građana općine Posušje podnijela kaznenu prijavu Tužiteljstvu BiH protiv visokih dužnosnika ZHŽ-a zbog tvrtke Ukraskamen, a u kojem se tvrdi da je nastala šteta veća od 50 milijuna maraka za državu i poduzeće Ukraskamen.
Ovog puta medijima je poslala priopćenje Grupa obespravljenih radnika Ukraskamena.
Evo što su naveli u njemu:
U zadnjih nekoliko mjeseci svjedoci smo neviđenog javnog linča protiv institucija i osoba unutar institucija Županije Zapadnohercegovačke po pitanju stanja u Ukraskamenu, poduzeću koje je zadnjih 20 godina postalo jedno od primjera nesavjesnog poslovanja, prvenstveno uprave poduzeća, od kojih svakako treba izdvojiti direktora na papiru gospodina Ivana Mrvelja i stvarnog voditelja svih procesa, gospodina Josipa Mrvelja, koji se predstavljaju u medijima kao „grupa građana“.
Poduzeće Ukraskamen d.o.o. Posušje je primjer borbe za individualne i privatne interese, a na uštrb šireg interesa i javnog dobra, koji bi koristio svim stanovnicima općine Posušje i Županije Zapadnohercegovačke. Navedena rečenica se najviše ogleda u mnogim procesima koji su obilježili rad i funkcioniranje navedenog poduzeća dugi niz godina, a kulminacijom javnog linča, nakon Presude Vrhovnog suda F BIH broj: 64 0 P 052870 22 Rev od 13.2.2024. kojom je potvrđeno da je Ugovor raskinut na štetu kupca zbog neispunjenja Ugovora od strane kupca (revizija provedena nakon ostavinskog postupka obitelji Mrvelj), taj privatni interes je postao viralan.
Treba naglasiti da su BIVŠI vlasnici, 2001. godine kupili na Javnom pozivu poduzeće za certifikate, kojima je svakako bila upitna vrijednost. Kupac se obvezao Ugovorom zadržati 77 djelatnika te uposliti 15 novih djelatnika u roku od dvije godine. Također po osnovu investicijskih ulaganja sa biznis planom kupac je bio dužan uložiti 1.6 milijuna KM sa rokom ulaganja od dvije godine. Ne samo da ništa od navedenog, „grupa građana“ kako se u medijima predstavljaju, a naravno da je jasno da su to Ivan i Josip Mrvelj, nisu ispunili, Vlada ŽZH je kroz 6 Aneksa ugovora prolongirala ispunjenje obveza, no ni to nije bilo dovoljno da dotični ispune obveze radnika. Radnici koji su ostavljeni na ulici nisu ni bili fokus gore navedenih, jasno da je imovina igrala važnu ulogu. Poslovanje uprave poduzeća se ogleda najviše u kreditnim zaduženjima na osnovu Ukraskamena, koja nikad nisu vraćena a čak su pojedine osobe zbog prljavih zakulisnih igara navedenih, izvukla deblji kraj. Nadalje svakako treba spomenuti nelegalnu eksploataciju (krađu) sirovine dugi niz godina i stjecanjem državne imovine na nezakonit način, čime će se u budućnosti baviti sudske institucije, kao i prodaju proizvoda poduzeća bez ikakvog financijskog pokrića. Dotični su u medijima problematizirali i odluku Vlade i Skupštine ŽZH o davanju suglasnosti na podatke iz popisnih lista Konjsko Bare u sklopu kojih je bilo zemljište RO (radna organizacija) Ukraskamen, koje nikad nije bilo predmet privatizacije i u bilanci poduzeća i isključivo je državna i županijska imovina, ali po njima, valjda se trebala imovina Županije prepisati privatnim vlasnicima, odnosno braći Mrvelj. Štoviše, u općini Posušje je od kraja 2018. godine vođen postupak izlaganja na javni uvid podataka na nekretninama koje se nalaze u k.o. Konjsko Bare, a nastalih snimanjem 1983. godine. Općinsko vijeće je imenovalo Povjerenstvo za izlaganje, koje je provelo postupak izlaganja u skladu sa Zakonom o premjeru i katastru nekretnina i Uredbom o izlaganju na javni uvid podataka izmjere i katastarskog klasiranja zemljišta.
U postupku izlaganja podaci su izloženi osobama koje polažu pravo ili imaju pravnog interesa na nekretninama u katastarskoj općini Konjsko Bare. Federalna uprava za geodetske i imovinsko – pravne poslove je potvrdila da je u općini Posušje izvršeno izlaganje, te je od 01.08.2024. godine operat stavljen u službenu upotrebu. U evidenciji stare austrougarske izmjere poduzeće Ukraskamen d.d. Posušje nije bilo upisano kao posjednik u katastarski operat k.o. Konjsko Bare. Samim time poduzeće Ukraskamen d.d. Posušje nije moglo biti ni brisano iz službenog operata.
Ni gore navedeno nije bilo dovoljno onda se nastavilo s NEuplatama radnog staža osobama koje su dugi niz godina bili uposlenici u poduzeću, a nagrada im je bila da su nakon stjecanja uvjeta za mirovinu vidjeli da na kontu tj. u mirovinskom sustavu imaju 0 KM uplata.
Doprinos Ukraskamena razvoju posuškog društva, ili kako „građanin“ kaže Bosni i Hercegovini, je nikakav i puno manji od nule. Umjesto toga, nesavjesnim poslovanjem izvlačenjem novca iz poduzeća na različite načine, poduzeće Ukraskamen samo po osnovi javnih prihoda (doprinosa prema radnicima i državi i poreza), prema dostupnim informacijama na stranici Porezne uprave Federacije BiH, sa 30.09.2024. godine, duguje 1.934.503,17 KM bez obračunate kamate.
Porezni dug nije nastao blokadom računa Porezne uprave, nego zbog neplaćanja javnih prihoda. Za gomilanje poreznog duga nije odgovorna Porezna uprava, nego porezni obveznik – Ukraskamen i odgovorna osoba – direktor.
Umjesto izvršenja ugovora koji je potpisao sa Agencijom za privatizaciju ŽZH, umjesto izmirenja poreznih obveza prema zaposlenima i državi, „građanin“ je se nastojao domoći općinske i županijske imovine i s njom trgovati i k tome podizati kaznene prijave protiv onih koji su mu spriječili suludi naum.
Valjda je normalno ukrasti od države i prisvojiti u privatni interes, a onda kasnije na navedenom zemljištu napraviti stambeno naselje, jer što će Općini parkovi i škole. No nisu očekivali da je nekima ipak važniji javni interes od privatnog te škola od stambene zgrade, a ti su na trenutnoj listi za odstrjel braće bez pokrića, koji preko nekih privatnih „portalčića“ plaćaju objavu prijetnji kaznenim prijavama. No nikakve prijetnje neće sigurno poljuljati pravo i pravdu koja se ogleda u borbi za opće dobro.
GRUPA OBESPRAVLJENIH RADNIKA UKRASKAMENA