Argentina postala prvak svijeta u spektakularnom finalu!

Novi svjetski nogometni prvak je Argentina, u finalnom susretu na Lusail stadionu Argentinci su nakon jedanaesteraca bili bolji od Francuske sa 7-5 (3-3, 2-2, 2-0) čime su po treći put u povijesti postali prvaci.

Naslovu iz 1978. i 1986. godine Argentina je dodala ovaj iz 2022. godine. Nekada je to bila Kempesova Argentina, potom Maradonina, dok je ovaj put ovu uglednu nogometnu naciju do naslova vodio Lionel Messi, strijelac dva pogotka u ovom finalu za njegov prvi naslov svjetskog prvaka u karijeri.

Messi je iz jedanaesterca u 23. minuti pogodio za 1-0, dok je do kraja prvog dijela Angel Di Maria povećao na 2-0 u 36. minuti. Odjednom i unutar samo sto sekundi Francuska se vratila u igru. Na 2-2 je izjednačio s dva pogotka Kylian Mbappe golovima u 80. iz jedanaesterca i 81. minuti. U 109. minuti gol za 3-2 je dao Messi, ali je u 118. minuti opet strijelac bio Mbappe, opet s bijele točke, za 3-3.

Tijekom odluke jedanaesteraca argentinski vratar Martinez je obranio udarac Comana, dok je Upamecano promašio vrata, dok su svi Argentinci bili precizni (Messi, DybalaParedes Montiel).

Messi je tako svemu sjajnome u karijeri pridodao i ono posljednje što mu je nedostajalo, naslov svjetskog prvaka, nakon što je ranije igrao finale 2014. godine. Messi je u finalnom susretu upisao 26. nastup u karijeri na svjetskim prvenstvima čime je postao apsolutni rekorder po tom pitanju. Isto tako, postao je prvi nogometaš u povijesti koji je na jednom SP-u zabio barem pogodak u grupnoj fazi te u svakoj utakmici nokaut faze (osmina finala, četvrtfinale, polufinale i finale).

Francuska tako nije uspjela obraniti naslov svjetskog prvaka od prije četiri godine te time reprizirati ono što su u dugoj povijesti uspjeli samo Italija i Brazil.