BRAZIL – PARAGVAJ 4-3: Golman spasio od velike sramote domaćina Cope

BRAZIL je prvi polufinalist Copa Americe, što mu je prvi put nakon 12 godina da je među četiri najbolje reprezentacije prvenstva Južne Amerike. Ali to su jedine dobre vijesti za domaćina natjecanja i njegove navijače.

Brazil danas: Deset nemoćnih koje spašava najbolji golman svijeta

Iako je gotovo pola utakmice imao igrača više u četvrtfinalu protiv Paragvaja (0:0 u regularnom dijelu), domaćin Cope je do prolaska došao tek nakon penala i zahvaljujući golmanu Alissonu Beckeru. On je prvo u 28. minuti čudesno obranio najbolju priliku na utakmici, udarac Derlisa Gonzaleza iako je paragvajski napadač bio sam pred golom, a onda je u raspucavanju skinuo penal Gustavu Gomezu.

Ne mogu probiti ni jednu od najgorih reprezentacija na Copi iako 40 minuta imaju igrača više

Brazil je imao loptu u posjedu 70 posto vremena te osam udaraca na gol naprema jednom Paragvaja, ali nije pokazao baš ništa protiv skromnog suparnika koji je do nokaut-faze Cope došao sa samo dva boda u skupini. Brazil nikako nije uspijevao probiti dvostruki zid suparnika koji je igrao s petoricom u obrani.

Brazilu nije pomoglo ni što je od 58. minute pa do osme minute sudačke nadoknade, točnije do kraja utakmice, igrao s igračem više. Veliku prednost imao je 40 minuta zato što je Fabian Balbuena isključen zbog prekršaja koji je napravio kao zadnji čovjek obrane na samom rubu kaznenog prostora.

VAR donio dvije ključne odluke

U toj situaciji presudio je VAR jer sudac je prvo pokazao na penal za Brazil, ali je pregledom snimke vidio da je faul ipak bio malo izvan 16-erca. Pet minuta prije kraja brazilskom veznjaku Arthuru bio je pokazao crveni karton, ali je nakon konzultacije s VAR-om kaznu ublažio na žuti karton.

Nije bilo produžetaka, penali su se izvodili po završetku regularnog dijela. Trenutno možda najbolji golman na svijetu zadržao je čistu mrežu na Copi i prekinuo crnu seriju Brazila protiv Paragvaja u četvrtfinalima natjecanja. U toj fazi ih je taj suparnik izbacivao 2011. i 2015., i to oba puta na penale.

Malo je nedostajalo da Brazil opet ispadne na penale

Malo je nedostajalo da Brazil opet tako bude eliminiran jer je, nakon što je Alisson obranio Gomezu na početku serije penala, Roberto Firmino kod 3:2 za Brazil promašio vrata, a Rodrigo Rojas izjednačio.

Ipak, Brazil su od teške blamaže spasili Gabriel Jesus pogađanjem za 4:3 te tragičar Derlis Gonzalez. Igrač kojem je Alisson obranio 100-postotnu priliku u igri zadnji penal je poslao pokraj gola i tako je Brazil jedva otišao u polufinale. Tamo čeka pobjednika susreta Argentina – Venezuela.