Češka iznenadila Dansku, remi Slovenije i Njemačke

RUKOMETAŠI Češke senzacionalno su pobijedili reprezentaciju Danske 28:27 (15:16) u utakmici 2. kola skupine D Europskog prvenstva, koja je odigrana u ponedjeljak navečer u Varaždinu.

U prvoj utakmici odigranoj u Varaždinu Španjolska je svladala Mađarsku 27:25 i osigurala prolaz u drugu fazu natjecanja, a Danci će protiv njih morati tražiti potvrdu prolaza u drugi krug, u koji bi mogli otići i u slučaju poraza, ali bi ostali bez ijednog boda.

U Zagrebu je mjesto u drugom krugu osigurala Makedonija pobjedom nad Crnom Gorom 29:28 (15:16). Makedoniju su do druge pobjede i maksimalnog učinka nakon dva kola predvodili Filip Kuzmanovski s pet pogodaka te Kiril Lazarov i Dejan Manaskov s po četiri gola. Kod Crne Gore najbolji je bio Stefan Čavor sa šest golova.

U infarktnoj završnici u režiji litavskih sudaca Slovenija i Njemačka odigrale su 25:25, iako je pet minuta nakon susreta na semaforu pisalo Slovenija – Njemačka 25:24.Točno 11 sekundi prije kraja Paul Drux zabio je za 24:24 i činilo se da će Nijemci, nakon što su gubili šest razlike, doći do boda. No, Veselin Vujović to je na time-outu prije Druxova gola predvidio i njegova momčad reagirala je sjajno.

“Ako nam zabiju gol u zadnjoj sekundi, svaka im čast. Ali ako nam ostane vremena, pazite da odmah krenemo prema centru. Gol im je prazan, imajte to na umu”, govorio je Vujo na time-outu.

Tako je i bilo. Slovenci su odmah nakon gola izveli loptu i u zadnjoj sekundi Janc je u padu sa šest metara zabio za 25:24. Pohitali su Slovenci jedni drugima u zagrljaj, počelo je veliko slavlje, ali onda su litavski suci odlučili pregledati snimku.Gotovo pet minuta su gospoda Mindaugas Gatelis i Vaidas Mazeika pregledavali snimku i onda donijeli odluku:

Gol Janca za 25:24 je regularan, ali Blagotinšek je dobio crveni karton jer je na centru ometao njemačkog igrača pri izvođenju lopte s centra. Isključenje je automatski značilo i sedmerac za Njemačku.U tom trenutku slovenski izbornik Veselin Vujović potpuno je izgubio živce i stao na gol kao da će on braniti sedmerac. Dugo je razgovarao sa sucima, koji ga nisu pretjerano slušali i Reichmann je gotovo deset minuta nakon završetka utakmice sa sedam metara zabio za 25:25.

Makedonija i Njemačka borit će se u srijedu za prvo mjesto u skupini C, a Slovenija i Crna Gora će se boriti za prolaz u drugi krug. Ostane li rezultat utakmice Njemačke i Slovenije 25:25, Slovenci će maksimalno u drugi krug moći prenijeti jedan bod, a Crnogorci nijedan čak i u slučaju da pobijede Slovence.