„Čežnjo neznana“ autorice Radice Leko je riječ kadra nadživjeti vrijeme
Radica Leko je objavila je još početkom ove godine novu knjigu poezije pod naslovom „Čežnjo neznana“. Premjera predstavljanja održana je sinoć u Posušju. O knjizi su govorili Marina Kljajo Radić koja je ujedno i recezentica knjige, Miljenka Koštro koja je prenijela riječi posuškog autora Stanka Bašića o djelu Radice Leko, ali i Ljubo Begić koji je moderirao programom donoseći i ulomke recenzije drugog recezenta knjige Marka Pašalića.
U intimnom okruženju publike koja voli njezinu pisanu riječ i još važnije, razumije ju, u srijedu večer je u Posušju održano prvo predstavljanje knjige. „Ja sam prezadovoljna kako je večer protekla. Čuli smo recenzije, a one kažu da je ovo moje djelo poezija, a ne pjesmotvor. To mi je jako drago. Poeziju ne pišem često. Kada se nešto duboko proživljava, onda nastaje poezija. I ova je knjiga objavljena nakon šest godina od zadnje knjige poezije koja je izašla 2018. godine. Ja nastavljam dalje“, kazala nam je autorica Radica Leko. Ova njezina poezija, čini se, njezina je molitva. „Poezija nekada bude kao katarzični trenutak. Kada čovjek nešto lijepo doživi, on se veseli. U mene nastaje poezija. Isto tako kada se nešto tužno dogodi… Uvijek je neki drugi motiv, ali zajedničko je što oslobađa emocije. Jer poezija je zapravo emocija oblikovana majstorstvom riječi“, istaknula je Radica.
Receznetica knjige, književna kritičarka, izvanredna profesorica na Filozofskom fakultetu u Mostaru, i sama pjesnikinja, Marina Kljajo Radić u svom predstavljanju je upravo stavila naglasak na poetičnost knjige. „Velika je razlika između pjesmotvora i poetike. Radica Leko ovom knjigom potvrđuje da je na tragu modernog hrvatskog pjesništva stvorila autentičnu i orginalnu liriku. Ja sam počašćena što sam mogla napisati osvrt na ovu knjigu i zaključiti da je Radica na tragu modernog pjesništva dala primat riječi koja kao elementarni jezični izraz prema Stošićevoj poetičkoj vodilji omogućuje maksimum sadržaja u minimumu forme. U ogoljeloj, usamljenoj riječi, ova pjesnikinja znalački pronalazi njezinu konotativnu semantičku multipliciranost, a grafostilemima pojačava oriječenost kroz koju struje refleksije i emocije. Dubine boli i čežnje neznane stišane poetikom stiha u ovoj knjizi pjesama Radice Leko uzdižu je u one prostore hrvatske književnosti odakle je vidik beskrajan, a Riječ postojana i kadra nadživjeti vrijeme“, istaknula je Marina Kljajo Radić. Kljajo Radić je istaknula da je i vrijednost ove knjige što ju je Radica uspjela zaokružiti od početka do kraja.
Autorica Miljenka Koštro je istaknula da se u cijeloj knjizi vidi pečat Radice Leko, ali i nešto novo. „Knjigu sam pročitala čim je izašla iz tiska. O kvaliteti se nema što reći. Oduševljena sam. Knjiga je u njezinom stilu: sažeto i jasno, a zapravo bogato. Svaki dio knjige je lijep i izražajan na svoj način. Teško mogu reći što mi je nekako najdraže: od prve do posljednje pjesme, haiku poezije, sve me se dojmilo“, kazala je Miljenka Koštro.
Knjiga „Čežnjo neznana“ je četrnaesta knjiga lijepe književnosti ove autorice, a četvrta njezina knjiga poezije.
Pjesme u novoj knjizi „Čežnjo neznana“ su pjesme koje su nastajale u zadnjih četiri ili pet godina. Većina ih ima svoj datum nastanka, a kako nam je otkrila Radica, većina njih je nastala u Lekinoj dragi, jer kada tamo ode, u staru kuću, naviru sjećanja. Knjiga je podjeljena u četiri djela. Prvi dio je pod nazivom „Lahor lagani“ koji je okupio pjesme intimne i misaone tematike, drugi dio je „Kap ljubavi“ koji okuplja pjesme ljubavne i čeznutljive tematike, treći dio je „Zemljo kamena“ dio koji okuplja pjesme zavičajne tematike, a četvrti dio knjige je iznimno zanimljiva haiku poezija. „Čitatelj mora biti sofisticiran, mora imati širok dijapazon znanja filozofije, religije i općenito života da bi je razumio“, kazala je autorica Radica Leko o svojoj novoj knjizi poezije.
Još prije šest godina kada je izašla Radičina knjiga poezije pod naslovom „Izabrane pjesme“, autor Stanislav Bašić je napisao da u Radici imamo vrijednu proznu spisateljicu i isto toliko vrijednu pjesnikinju koja dobro zna muke stvaranja poezije. Sve to potvrđuje i nova knjiga u kojoj je recezent Marka Pašalić dobro primjećuje: „Među ovim koricama morat ćete ostaviti i uzdah i osmjeh, a moguće i još ponešto. Ravnodušnost nikako.“
Radioposusje.ba