EUROBASKET: Hrvatska porazila Sloveniju

HRVATSKI košarkaši su na otvaranju Eurobasketa u punoj zagrebačkoj Areni porazili Sloveniju sa 80:73. Hrvatsku su do pobjede pred gotovo 12 tisuća navijača vodili Krunoslav Simon sa 20 i Luka Žorić sa 17 koševa, dok je Zoran Dragić ubacio 14 za Sloveniju.

Hrvatska je loše ušla u utakmicu u napokon punoj Areni, a Slovenija, nošena pjesmom tisuća svojih navijača od početka je preuzela kontrolu i povela sa 6:0. Tek nakon dvije i pol minute Hrvatska je postigla koš, Mario Hezonja zabio je tricu za 3:6, Šarić, Žorić i Simon su smanjivali, ali na prvi odmor gosti su odnijeli +6. Na otvaranju drugog perioda zaredali su se promašaji na obje strane, Simon je iskoristio priliku i tricom smanjio na 20:25, pa na 24:26, a Bogdanović iz slobodnjaka donio preokret i prvo vodstvo Hrvatske nakon 15 minuta. Zaredao je Bojan još dva koša za +4, a Žorić i Hezonja zadržali Hrvatsku u plusu na poluvremenu.

U drugom dijelu Žorić i Šarić donijeli su +8, no tada je Bogdanović nezgodno pao i zbog sumnje u potres mozga nije više ulazio u igru. Župan, Slokar i Joksimović držali su “Junake” u igri, ali Simon i Hezonja zabijaju za novih +10 tri minute do posljednjeg odmora. Ante Tomić je donio Hrvatskoj i +11, a s desetak koševa prednosti ušla je i u posljednju četvrtinu. Ponovo su obje momčadi zakazale na šutu dok Hezonja i Blažič nisu pogodili dvije minute prije kraja, a Žorić i Hezonja postavili 73:64. Žorić i Hezonja su povećali vodstvo na ulasku u posljednju minutu, a zatvorio je Dragič tricom za konačnih 80:73.

Kruno Simon je bio najbolji sa 20 poena, 6 skokova i 3 asista, a pratio ga je Luka Žorić sa 17 poena i 4 skoka. Hezonja je upisao 13 koševa i 6 skokova. Bogdanović je dodao 9, a Dario Šarić 8 poena i 7 skokova.

Hrvatski igrači imali su 53 posto uspješnih šuteva na koš za dva poena (19/36), a Slovenija nešto slabijih 46% (16/35). U tricama su bili bolji Slovenci zabivši 10/28 (36%), ali Hrvatska je bila uspješnija 6/16 (38%).

Hrvatska je gađala slobodnja bacanja 24/35 (69%), a Slovenci 11/18 (61%). U skokovima je dominirala Perasovićeva momčad sa 43 skoka, naspram 25 slovenskih.

Hrvatska će u nedjelju (21 sat) igrati derbi 2. kola protiv Grčke koja je sa 85:65 svladala Makedoniju.