Francuska u finalu Eura

Francuska je pobjedom nad Njemačkom osigurala finale protiv Portugala, 11. srpnja u Parizu. Utakmica koji će svi nogometni zaljubljenici s nestrpljenjem iščekivati zasigurno će pružiti sve što od nje očekujemo…

Zvučniji polufinalni par ili kako se često kaže „finale prije finala“ otvorile su momčadi koje su prije natjecanja slovile i kao dva najveća favorita. Svjetski prvaci protiv domaćina u naletu, najava je koja se piše sama od sebe. Francuzi su svoj stroj uštimali protiv Islanda i pokazali svu napadačku raskoš koju krije njihova „prednja trojka“. S druge strane Njemačka je nakon jedanaesteraca izbacila, do tada taktički najmoćniju reprezentaciju na EURU i samim time joj skinula taj primat.

Njemački izbornik Löw je protiv Italije pokazao spremnost na taktičke izlete u manje poznato, a i večeras je morao mijenjati zbog izostanaka. Veliki nedostatak za Nijemce jest izostanak stupa obrane u vidu Hummelsa i jedine prave „devetke“ Gomeza, dok će se izostanak Khedire lakše nadomjestiti. Löw se tako odlučio na trojku u sredini: Can, Kroos i Schweinsteiger, mjesto napadača zauzeo je Müller, a stopersko mjesto preuzeo je Höwedes.

S druge strane Deschamps je dosta „kemijao“ sve do utakmice protiv Islanda kada je momčad kliknula u savršeni stroj. U četvrtfinale je slavni Francuz krenuo s momčadi koja ga je i osigurala, bez Kantea. Sredinu je povjerio Matuidiju i Pogbi, a Sissoka „bacio“ na desnu stranu i to je funkcioniralo perfektno. Večeras nije bilo potrebe za mijenjanjem momčadi koja je odradila najbolju francusku utakmicu na prvenstvu.

Prvi dio susreta prvog dvoboja ove dvije momčadi na Europskim prvenstvima protekao je u mirnom tonu s uzbudljivom završnicom. Njemačka je imala inicijativu i posjed, dok su najbolje prilike imali Francuzi, koji na kraju odlaze na odmor s prednošću zahvaljujući pogotku Griezmanna iz kaznenog udarca.

Upravo je prvi zaprijetio najbolji strijelac Prvenstva i to već u sedmoj minuti, ali je odlično reagirao Neuer. Nakon tog pokušaja Nijemci su složili nekoliko dobrih akcija, a najopasnije je prijetio Can čiji udarac fantastično brani Lloris. Veliku gužvu složili su Nijemci preko Kimmicha i Müllera, ali njemački napadač i dalje ostaje bez pogotka na EURU.
Francuzi su prijetili iz slobodnih udaraca preko Payeta i Pogbe, ali Neuer je bio siguran. Fantastičnu priliku za Francusku sam si je stvorio Giroud koji je odnio skok ispred neodlučnog Boatenga i sjurio se prema Neueru, ali ga je briljantno zaustavio Höwedes.

U samoj završnici prvog dijela Francuzi su došli do prednosti. Nakon jednog ubacivanja Schweinsteiger je igrao rukom, a Rizzoli je pokazao na „bijelu točku“. Siguran izvođač, za svoj peti pogodak na prvenstvu, bio je Griezmann.
Puno mirniju utakmicu gledali smo u nastavku, a najveći utjecaj na utakmicu, do 70. minute, imala je ozljeda Boatenga koji je morao napustiti igru. Deschamps se dvadesetak minuta prije kraja susreta odlučio zatvoriti utakmici uvođenjem Kantea.

Samo dvije minute kasnije došli su i do vodstva od 2:0, a strijelac je ponovno Griezmann. Sissoko je ubacio, Neuer je loše reagirao, a Griezmann je bio na pravom mjestu i kaznio pogrešku najboljeg vratara svijeta za svoj šesti pogodak na EURU.

Nakon francuskog pogotka probudili su se Nijemci, sjajno je opalio Kimmich, ali je pogodio stativu, a zatim je pokušao i Draxler i on je za malo promašio iz slobodnog udarca. Nastavili su Nijemci s opsadom Francuskog kaznenog prostora, no velike gužve nisu urodile plodom. Najbolju prigodu obranio je Lloris nakon udrarca glavom Kimmicha.