Hrvatska na krilima Begić pobijedila Bugarsku u Vukovaru

Hrvatska je u trećoj kvalifikacijskoj utakmici za Europsko prvenstvo za žene 2023 ubilježila pobjedu protiv reprezentacije Bugarske s 93:74.

Gošće iz Bugarske brzom su akcijom šokirale Hrvatsku i povele 5:0, no trica Ive Slonjšak bila je uvod u hrvatsku seriju do vodstva od 8:5. U brzoj igri i nadtrčavanju Bugarke su ponovno izborile seriju pogodaka do rezultata 8:12. Ostatak prve dionice igra se klasičnom koš za koš ujednačenošću uz lijepe akcije Ane Marije Begić i Ive Slonjšak. Ipak, Karina Konstantinova tri sekunde do kraja prve četvrtine ubacuje tricu pa se na mali odmor odlazi s +5 za bugarsku reprezentaciju (24:29).

Kapetanica Begić povratkom na parket odmah ubacuje koš za smanjenje zaostatka i vraća napetost u kojoj svaki posjed lopte znači i moguće ponovno vodstvo. Mini serija Hrvatske od 30:33 do 35:33 otvorila je mogućnost potencijalnog odvajanja, no dva vezana promašaja hrvatske reprezentacije uz, u tom trenutku, osjetno bolju preciznost šuta Bugarske, omogućila su nastavak potpune izjednačenosti. Hrvatska je zatim preuzela kontrolu utakmice i od 39:40 stigla na psihološki puno ugodnijih 51:42 ponajviše zahvaljujući igri Patricije Bure i hrvatske Amerikanke Shavonte Zellous.

Bura je u prvom poluvremenu ubacila 13 poena, Begić 12 (uz 6 skokova), Slonjšak 11, Zellous 9, a valja istaknuti i brzu Mateu Tadić koja je uz 4 poena upisala 5 asistencija.

U drugom poluvremenu Hrvatska strpljivo održava i povećava prednost, a nakon tri minute već se broji i +15 (62:47) za izabranice Stipe Bralića. Ipak, nakon trice Sharenkapove za 63:53, hrvatski izbornik zove na minutu odmora i uspješno prekida rast bugarske reprezentacije pa se u posljednju četvrtinu ulazi pri rezultatu 67:56.

Bugarska u posljednjoj dionici radi pritisak preko cijelog terena kako bi došla do prilike koja bi je približila povratku u igru, pogotovo imajući u vidu kako im je ova utakmica bila posljednja šansa da izbjegnu dno tablice skupine. No, Hrvatska također ima plan odlaska na Europsko prvenstvo i ne ustupa ni milimetar, a dobru hrvatsku obranu predvodi sjajna Patricia Bura.

Hrvatskoj je važan svaki poen jer četvero najboljih drugih po skupinama, osim samih pobjednika skupina, putuje na Europsko prvenstvo pa je više nego dobrodošla trica Zellous šest sekundi do kraja za konačan rezultat od 93:74. Naime, u skupini s Hrvatskom i Bugarskom još su i aktualne europske prvakinje iz Srbije pa iako Hrvatskoj još predstoji utakmica sa susjedama u veljači iduće godine, najizglednije je da će ipak zauzeti drugo mjesto u skupini.

Kapetanica Ana-Marija Begić je povela primjerom i postigla velikih 27 poena uz 10 skokova. Double-double učinak je imala i Patricia Bura s 19 poena, 11 skokova i 4 blokade. 19 poena je ubacila i Zellous. Iva Slošnjak je dodala 13, a Matea Tadić 11 poena uz 9 asistencija.