Hrvatska potopila Bugarsku u Čačićevom debiju na praznom Maksimiru

Prazni Maksimir, nenogometno ozračje, gluhe riječi, priče o bojkotu… To su slike, koje su reprezentaciji Hrvatske postale normalne. Ali, 3:0 (2:0) pobjedom protiv Bugarske Hrvatska je i dalje ostala u igri za drugo mjesto i izravni odlazak na Europsko prvenstvo. Ostalo je još jedno kolo, mi moramo pobjediti na Malti i čekati da Norveška u Rimu ne pobijedi Italiju.

Da je Ante Čačić mogao birati za protivnika u svojoj izborničkoj premijeri, izabrao bi te smiješne Bugare. Nekad je to bila renomirana nogometna nacija, danas je to momčad “glinenih golubova”. Kako li se samo osjećao vratar Mitrev, valjda kao “živo meso na streljani”. Čak mu je i njegov stoper Terziev šutirao kao iz topa, ali je pogodio vratnicu…

Ivajlo Petev bio je mokar do kože, skupocjeno odijelo propalo je na maksimirskom pljusku, ali ništa nije pomagalo, Bugarska je bila razbijena. U nastavku svoje karijere molit će se Petev da više ne dođe u Maksimir. Onaj Ludogorec i gol Vide u 97. minuti i sada ova bruka… Ante Čačić mu neće biti u ugodnim sjećanjima kada jednog dana bude prebirao po karijeri.

Nakon prvog poluvremena na semaforu je svijetlilo 2:0 za Hrvatsku, a moglo je biti i 5:0. Već u 2. minuti Perišić je, nakon dodavanja Modrića, bila je to odlična blic-akcija, doveo Hrvatsku u vodstvo, pokazao tko će biti gazda na travnjaku. Nakon toga slijedile su brojne šanse, dva puta je Kalinić mogao zatresti mrežu Bugarske, pa jednom Rakitić, pa Pjaca, korneri su se nizali jedan za drugim…

Nije to bila neka luda, brilijantna igra Hrvatske, bila je to uobičajena utakmica u kojoj igrači koji stižu iz Reala, Barcelone, Monaca, Šahtara… igraju dobar nogomet. Čačić je reprezentativcima donio mirnoću, postao je “cro apaurin” i to je bilo dovoljno. Umjesto germanskog, na trenutke vojničkog pristupa Nike Kovač, Čačić je donio smirenost. Za vrijeme prvog dijela nije ga se čulo, dok je Petev kisnuo, Čačić je lagano vodio utakmicu.

A u 42. minuti zbio se genijalni trenutak u koprodukciji Ivana Rakitića i Nikole Kalinića. Kakav je to bio dupli pas, za nogometne sladokusce! Rakitić je odigrao za Kalinića, krenuo, a napadač Fiorentine petom mu je ostavio loptu u čistoj situaciji kakvu Rakitić nije mogao promašiti i da je htio.

Za 3:0 sjajna akcija Kovačić – Perišić – Kalinić. Kalinić je pokazao da će se Mario Mandžukić morati vratiti u top izdanje kako bi ga izgurao iz momčadi. Igra u životnoj formi, u svakom potezu vidjelo se da je pun samopuzdanja, ona tri gola Interu usred Milana nisu bila slučajnost.

Glavni Čačićev potez bila je nova uloga Rakitića, veznjaku Barcelone dao je konce ofenzivne igre, stavio ga iza napadača, a u pozadini su ordinirali Modrić i Kovačić. Osim te formacijske promjene, Čačićeve “žrtve” bili su Pranjić umjesto kojeg je Pivarić odradio korektan posao na lijevom boku i Brozović, koji je kod novog izbornika tek peti veznjak. Kod Kovača je bio jedan od glavnih igrača.

Dodajmo i kako je Čačić na poluvremenu ostavio Modrića u svlačionici zbog zatezanja u preponama.

HRVATSKA – BUGARSKA 3-0 (Perišić 2′, Rakitić 43′, Kalinić 81′)

Hrvatska: Subašić – Srna (kap.), Ćorluka, Vida, Pivarić – Modrić, Kovačić – Perišić, Rakitić, Pjaca – Kalinić ​

Bugarska: Mitrev – Popov, Terziev, A. Aleksandrov, Milanov – Nedelev, Slavčev, Zlatinski, Tonev – Popov (kap.), Rangelov