Jesu li u HDZ-u 1990 svjesni svoje odgovornosti prema hrvatskome narodu?
Tijekom vikenda HDZ 1990 će održati sjednicu Središnjeg odbora na kojoj će se usvojiti smjernice daljnjeg političkog djelovanja stranke, odnosno dogovorit će se politička strategija za predizbornu godinu. Strategija se, pak, svodi na svega dvije važne točke: hoće li HDZ 1990 izaći iz HNS-a BiH i hoće li se formirati politički blok stranaka koji bi trebali biti koalicijski partneri HDZ-u 1990.
No, politički kontekst u kojem se sve događaja je prilično jasan, a valjda su ga svjesni i u HDZ-u 1990.
Naime, međunacionalni odnosi u BiH, poglavito mislimo na politički odnos hrvatskih i bošnjačkih stranaka, već su neko vrijeme u silaznoj putanji, a dno će dotaknuti krajem studenog kad nas očekuje izricanje presude hercegbosanskoj šestorci u slučaju Prlić i ostali.
Od te presude će ovisiti puno toga u bh. političkoj areni – ako Haag potvrdi kvalifikaciju „udruženog zločinačkog poduhvata“, to se neće prelomiti preko leđa Hrvatske, nego preko leđa bosanskohercegovačkih Hrvata.
Bošnjačkestranke će odbiti, u tom slučaju, bilo kakvu mogućnost izmjena izbornoga zakona BiH na način koji će jamčiti da svaki narod sebi bira političke predstavnike. Naprotiv, pokušat će „fenomen Komšić“ zapravo ugraditi u novi Izborni zakon.
Ako, pak, sud ukine kvalifikaciju „udruženog zločinačkog poduhvata“, onda nas čeka nova runda mrcvarenja u pokušaju da se dođe do novog Izbornog zakona u kojem bi narodi bili izborne jedinice.
Hrvatska pozicija u oba slučaja treba biti čvrsta i jasna, i pregovarači moraju imati podršku apsolutno svih političkih stranaka koje nose hrvatski izborni legitimitet. Danas se ta podrška manifestira kroz Hrvatski narodni sabor koji je okupio gotovo 100 posto hrvatskog izbornog legitimiteta.
Zato je i razumljivo da sarajevske stranke, mediji pa čak i akademska zajednica blagonaklono gledaju na mogućnost da se HNS osakati izlaskom HDZ-a 1990, druge po snazi hrvatske stranke.
U slučaju da HDZ 1990 izađe iz HNS-a, političko Sarajevo će sve glasnije početi govoriti o „dvostrukom legitimitetu“ i pokušati uvesti podjele u hrvatsko nacionalno i političko biće. Pokušat će se baciti kost podjele među Hrvate Bosne, Posavine i Hercegovine, potom među pristaše HDZ-a BiH i HDZ-a 1990 i po bilo kojoj drugoj osnove koje se budu mogli sjetiti.
Sve će to imati samo jedan cilj: potvrditi status Hrvata kao nacionalne manjine u BiH.
U ovim trenutcima hrvatskom narodu je potrebno zajedništvo i mudro političko vodstvo koje je u stanju prepoznati aktualni kako politički tako i povijesni trenutak.
Hrvatima, u tom smislu, nije potrebno jednoumlje, nego upravo bogatstvo različitih ideja, no mora se prepoznati i zajednički nazivnik – očuvanje pozicije konstitutivnog naroda, odnosno samosvjesnog naroda koji je u stanju boriti se i izboriti za svoja politička prava.
Sarajevo će svaki pogrešan hrvatski korak iskoristiti da dođe bliže svome cilju: pretvaranju Federacije BiH u bošnjački entitet u kojem bi Hrvati (p)ostali građani drugog reda.
Sada je vrijeme za mudre odluke.
Jurica Gudelj
Dnevnik.ba