LIGA PRVAKA: Juventus i Leicester prošli dalje

Porto je na uzvrat osmine finala nogometne Lige prvaka u Italiju doputovao samo kako bi Juventus stavio točku na i. Znali su da Stara dama nikada nije ispala iz Lige prvaka kada je pobijedila u prvoj gostujućoj utakmici, pa nije ni sada. Bayern je tako i dalje zadnja momčad koja je u ovom natjecanju slavila u Torinu.

I to prije gotovo četiri godine. Momci Massimiliana Allegrija nisu izgubili posljednje 44 utakmice u svim natjecanjima kod kuće, a vezali su i 13 pobjeda u Torinu! Protiv Porta nisu imali težak posao. Ne baš razigrane goste kući su poslali sa ukupnih 3:0. Sinoć je za minimalnu 1:0 pobjedu s bijele točke zabio Paolo Dybala u 42. minuti.

Samo minutu ranije Maximiliano Pereira, branič Porta u šesnaestercu je u rukometnom stilu zaustavio loptu na putu prema mreži. Jasno, bilo je to za izravni crveni karton i jedanaesterac. Iker Casillas bio je nemoćan. A španjolska vratarska institucija sinoć je upisala rekordni 175. nastup u europskim natjecanjima, skinuvši s trona Paola Maldinija.

Allegri je pričao o Pjaci koji je opet bio sjajan.

– Zamijenio sam Cuadrada zato što smo imali prednost od 1:0 i nisam htio riskirati. Pjaca je mlad i mora shvatiti određenu dinamiku igre, i mora to uraditi brzo. Zna biti na raspolaganju momčadi i u fazi obrane. Ima jako bitne igračke kvalitete i izuzetno je koristan momčadi. Nije mu lako jer ispred sebe ima jedan veliki primjer, a to je Mandžukić. Igrao je u Dinamu i nije se trebao nikome pokloniti, ovdje treba… – kazao je Allegri.

8084ca16cb84c49171c01009150575b9

U drugoj utakmici nije bilo ništa manje zanimljivo. Iako prošlogodišnji engleski prvak ne briljira u Premiershipu, u Ligi prvaka je mnoge iznenadio. Sevilla je u Leicester došla s pogotkom prednosti (2:1), a čudesan uspjeh ‘lisice’ su ostvarile novom 2:0 pobjedom i plasmanom u četvrtfinale.

U premijernoj sezoni u Ligi prvaka imaju stopostotan učinak na domaćem terenu. U europski život vratio ih je kapetan Wes Morgan koji je postao prvi Jamajčanin koji je postigao gol u ovom natjecanju. Engleska se momčad očigledno preporodila otkako je otkaz dobio Claudio Ranieri i trenutačno pod vodstvom Craiga Shakespearea proživljava malu renesansu. Marc Albrighton je dovršio posao u 54. minuti.

Bio mu je to drugi gol ove sezone, a oba je postigao baš u Ligi prvaka. A kada je u 80. minuti Sevillin Steven N’Zonzi promašio jedanaesterac, jasno je bilo da to nije španjolska noć. Nakon svega jedno je pitanje. Može li Leicester napraviti čudo u Ligi prvaka, kao što je prošle sezone u Premiershipu?

– Nevjerojatno! Mi smo došljaci u Ligi prvaka. Nismo očekivali da ćemo doći ovako daleko – rekao kapetan Wes Morgan.