Neodgovorna bošnjačka politika dodatno intenzivirala rasprave o zaštiti položaja hrvatskog naroda u BiH
UDomu HDZ-a BiH u Mostaru održana je 14. sjednica Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora (HNS), te je nakon sjednice objavljeno priopćenje koje prenosimo u cijelosti.
Na sjednici se razgovaralo o aktualnoj političkoj situaciji, prije svega o nedavnom otvaranju razgovora na temu izmjena Izbornog zakona sa predstavnicima SDA preciziranih Mostarskim sporazumom te predstojećim lokalnim izborima, kao i izborima koji se u izdvojenom terminu u prosincu održavaju u Gradu Mostaru.
Predsjedništvo HNS zaključilo je kako je stav bošnjačke politike nedopustiv i da ovakvo kontinuirano ponašanje samo po sebi nameće i otvara rasprave unutar legitimnih predstavnika hrvatskog naroda, kako zaštititi konstitutivnost i položaj hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Također, naglašeno je kako će stranke HNS-a pronaći rješenje za poštivanje načela konstitutivnosti i legitimnog predstavljanja u skladu s Ustavom BiH i odlukama Ustavnog suda BiH na svim razinama u BiH.
Temelj svih daljnjih političkih aktivnosti predstavlja sporazum potpisan u Mostaru kojim su se potpisnici, uz nazočnost predstavnika međunarodne zajednice, obvezali dogovoriti i implementirati izmjene i dopune Izbornog zakona BiH kroz Parlamentarnu skupštinu BiH.
Na sjednici je također istaknuto kako je stav legitimnih predstavnika hrvatskog naroda već odavno jasan po svim pitanjima izmjena Izbornog zakona BiH kao i konstitutivnosti, tog temeljnog principa na kojem je izgrađena BiH.
Onog trenutka kada riješimo strateško pitanje Izbornog zakona, a na kojeg smo se obvezali potpisom sporazuma u Mostaru i uz nazočnost predstavnika međunarodne zajednice koja je takvo što snažno podržala, mi u kratkom roku možemo imati novu Vladu FBiH sukladno zakonskim i ustavnim procedurama, zaključeno je na sjednci Predsjedništva HNS-a.
Tumačenja, kako to čujemo u javnom prostoru posljednjih dana, kako je netko većina ili manjina u Bosni i Hercegovini je grubo kršenje Ustava BiH, naglašeno je na sjednici Predsjedništva HNS-a.
Kazati kako je netko većina ili manjina u Bosni i Hercegovini je kršenje ključnog dijela Aneksa 4. koji jasno prepoznaje tri jednakopravna konstitutivna naroda.
Kako je međunarodna zajednica dala snažnu potporu potpisanom sporazumu u Mostaru, a cjelokupna javnost dobila uvid u potpisani sporazum, Predsjedništvo HNS-a poziva sve međunarodne institucije koje djeluju u BiH na dodatne aktivnosti i poticaj pri provedbi potpisanog sporazuma, navodi se u priopćenju..