Select Page

Posušje je dobilo jedanaest certificiranih gerontodomaćica

Posušje je dobilo jedanaest certificiranih gerontodomaćica

Završni događaj povodom kraja obuke u okviru programa “Gerontodomaćice”, inovativne inicijative usmjerene na jačanje ekonomije brige, profesionalizaciju poslova pomoći u kući i unapređenje sustava socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini završen je protekloga tjedna u Sarajevu.

Obuku je uspješno završilo 216 osoba (212 žena i 4 muškarca), koje su stekle certifikate i kvalifikacije za pružanje usluga pomoći u kući i društvene podrške korisnicima. Zanimljivo je spomenuti da je bio iznimno dobar odaziv zainteresiranih žena iz Posušja, Livna, Tomislavgrada i drugih općina i gradova. Njih je čak jedanaest iz Posušja: Anita Bešlić, Ivana Bešlić, Jadranka Bešlić, Gordana Oreč, Mirjana Protrka, Julijana Begić, Nikolina Tomić, Gordana Markota, Nada Milićević, Mira Knezović i Martina Knezović.

Program obuke trajao je od 27. siječnja do 20. veljače, a sudionici su kroz teorijski i praktični dio stekli znanja potrebna za rad u ovom sektoru. Obuke su bile organizirane online, trajale su dva tjedna u zajedničkim obukama, te jedan tjedan u individualnim obukama.

Program obuka za gerontodomaćice je razvijen kao odgovor na rastuće potrebe za pružanjem podrške starijim osobama, osobama s invaliditetom i ranjivim kategorijama, dok istovremeno omogućava zapošljavanje i ekonomsku nezavisnost žena kroz formalizaciju njihovog rada u sektoru socijalnih usluga. Kako su nam istaknule polaznice obuka, gerontodomaćica osim navedenih poslova, također pruža i informacije o pravima korisnika što je također dio opisa posla gerontodomaćice.

Ministar rada i socijalne politike FBiH, Adnan Delić, naglasio je važnost ovog projekta za budućnost socijalne zaštite u BiH: “Ovaj program nije samo socijalna usluga, već i izraz naše odgovornosti i brige prema onima kojima je podrška najpotrebnija. ‘Gerontodomaćice’ nisu samo neko ko pomaže u kući, one su i prijatelji, podrška i oslonac starijim osobama, posebno penzionerima, među kojima je najviše onih koji trebaju pomoć u svakodnevnim aktivnostima. Istovremeno, ovaj program nije samo način da pomognemo ranjivim kategorijama, već i prilika za zapošljavanje žena, njihovo ekonomsko osnaživanje i dugoročnu održivost ovog sektora. Kroz njega pomažemo onima kojima je podrška najpotrebnija, ali istovremeno stvaramo nova radna mjesta i jačamo socijalnu zaštitu u našoj zemlji”, istaknio je tom prilikom ministar Delić.

Obuka je implementirana u okviru projekta „Prevođenje okvira za realizaciju ciljeva održvog razvoja u BiH u održivi i inkluzivni rast (SDG2BiH)“, finansiranog od strane Švedske u BiH kroz implementaciju UNDP-a, u partnerstvu sa UNICEF i UN Women uredima u BiH, u okviru sveukupne podrške pružene od strane Ujedinjenih nacija u BiH vlastima u Bosni i Hercegovini kako bi doprinijeli ostvarenju Ciljeva održivog razvoja, istaknuli su iz Federalnog ministarstva rada i socijelne politike naglašavajući da projekt ovom dodjelom certifikata ne prestaje. Uz podršku Federalnog zavoda za zapošljavanje, projekt “Gerontodomaćice” omogućava stvaranje novih radnih mjesta i ekonomsko osnaživanje žena. U idućoj fazi, Crveni križ FBiH preuzet će ključnu ulogu u implementaciji modela na terenu, što uključuje zapošljavanje certificiranih gerontodomaćica i pružanje usluga pomoći u kući i društvene podrške korisnicima na teritoriju cijele Federacije BiH, istaknuto je prilikom dodjele certifikata u Sarajevu.

Radioposusje.ba

OGLASI

Loading