Široki Brijeg: “Dan sjećanja na pobijene franjevce i puk”
Danas su na Trgu širokobrijeških žrtava, povodom 7. veljače, Dana sjećanja na pobijene franjevce i puk, položeni vijenci i zapaljene svijeće za sve stradale žrtve Širokog Brijega i Županije Zapadnohercegovačke.
Grad Široki Brijeg je donio Odluku o obilježavanju 7. veljače Danom sjećanja na pobijene franjevce i puk, a Županija Zapadnohercegovačka Odluku o proglašenju 7. veljače Danom sjećanja – spomendana – na žrtve komunističkog zlosilja u Županiji Zapadnohercegovačkoj.
Ispod križa, koji je simbol muke i smrti, položeni su vijenci i zapaljene svijeće za sve hrvatske žrtve stradale u Drugom svjetskom ratu i poraću.
U ime Grada Širokog Brijega vijence su položili: gradonačelnik Miro Kraljević, predsjednik Gradskog vijeća Vinko Topić i predsjednik Povjerenstva za obilježavanje i uređivanje grobišta Širokog Brijega Pero Kožul; u ime Županije Zapadnohercegovačke: predsjednik Vlade Zdenko Ćosić, predsjednik Skupštine Ivan Jelčić i fra Miljenko Mića Stojić, vicepostulator „Vicepostulature postupka mučeništva fra Leo Petrović i 65 subraće“ te izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora.
Uz nazočnost predstavnika županijske i gradske izvršne i zakonodavne vlasti, kao i predstavnika udruga proizišlih iz Domovinskog rata, intonirana je hrvatska himna „Lijepa naša“ te održana kratka molitva koju je predvodio vicepostulator„Vicepostulature postupka mučeništva fra Leo Petrović i 66 subraće“, fra Miljenko Mića Stojić.
O “Danu sjećanja na pobijene franjevce i puk”, što ga je proglasio Grad Široki Brijeg, te “Danu sjećanja na žrtve komunističkog zlosilja” kojega je proglasila Županija Zapadnohercegovačka, predsjednik Vlade ŽZH Zdenko Ćosić istaknuo je slijedeće:
“Mogli bismo reći kako je gotovo pola stoljeća vladala šutnja o žrtvama čiji spomendan obilježavamo 7. veljače. Kultura sjećanja je bila niska ili nikakva. Žrtve koje su se tretirale kao suradnici ili pripadnici neprijateljskih snaga bile su u potpunosti dehumanizirane te po tom tumačenju nisu bile vrijedne nikakvoga sjećanja.
Obilježavanjem Dana sjećanja mi dajemo svoj doprinos kulturi sjećanja te podsjećamo mlade generacije što se na ovom području događalo tijekom II. svjetskog rata i u poslijeratno vrijeme. Odajemo počast svim žrtvama bez razlike na kojoj su strani bili i koju su ideologiju zagovorali”, istaknuo je Ćosić.
Ćosić je naglasio kako mnogobrojni stanovnici Hercegovine nisu bili zagovornici nikakve ideologije već su jednostavno bili krivi što su živi, javlja novinar portala Vrisak.info.
Vrisak.info