Sjajni Marin Čilić odveo Hrvatsku na završnicu Davis Cupa

Najuvjerljivijom pobjedom u Davis Cupu, 6-0, 6-1 protiv 127. tenisača svijeta Sumita Nagala, Marin Čilić donio je hrvatskoj reprezentaciji treći, pobjednički bod u srazu s Indijom, čime su hrvatski tenisači izborili nastup na finalnom turniru kojem će domaćin krajem studenoga biti Madrid.

Nakon stresnog poraza Mate Pavića i Franka Škugora u igri parova, Čilićeva prezentacija protiv najbolje rangiranog indijskog tenisača u zagrebačkom Domu sportova bila je ‘melem za dušu’ svih hrvatskih navijača. Na relativno brzoj dvorankoj podlozi Čilić je iskoristio sve svoje prednosti i po 11. put u karijeri donio pobjednički bod hrvatskoj Davis Cup reprezentaciji.

Marin je projurio prvim setom za 29 minuta, a čak je spasio i jedinu Nagalovu ‘break-loptu’ u meču. Drugi set je bio još brži, a 22-godišnji Indijac je suočen s maksimalnim porazom ipak uspio jednom zadržati servis i spasiti se tzv. ‘bicikla’, poraza 6-0, 6-0. Čiliću je za najuvjerljiviju pobjedu u Davis Cupu trebalo samo 56 minuta.

Indijski izbornik Rohit Rajpal uoči dvoboja je postavio Nagala umjesto Prajnesha Gunneswarana, kojega je prvog dana pobijedio Borna Gojo, ali mu se taj potez nije pokazao mudrim ni korisnim. Dojam je da bi Gunneswaran bio puno teži suparnik, ali za inspiriranog Čilića, kakvog smo u petak i subotu gledali na terenu Doma sportova, ni on ne bi bio dovoljno dobar.

Hrvatska je opravdala ulogu favorita, baš kao što je i Marin Čilić opravdao status najboljeg tenisača u ovom dvoboju. Za nešto više od osam mjeseci Hrvatska će ponovno biti jedna od 18 reprezentacija koje će se u Madridu boriti za veliki srebrni pehar. Plasman na madridsko finale donio je 300.000 američkih dolara u blagajnu Hrvatskog teniskog saveza, a 600.000 USD će među sobom podijeliti članovi reprezentacije.

Završni turnir je na rasporedu je od 23. do 29. studenoga. Španjolska, Kanada, Velika Britanija i Rusija su se kvalificirali kao prošlogodišnji polufinalisti, Srbija i Francuska su dobili pozivnice, a kroz kvalifikacije su do sada plasman ostvarili Hrvatska, Ekvador, Australija, Italija, Njemačka, Kazahstan, Švedska i Austrija.

Ždrijeb skupina finalnog turnira bit će održan u četvrtak, 12. ožujka (17 sati), u Londonu.