VELIKA POBJEDA: U srcu Amazonije Hrvatska razbila Kamerun 4:0

U srcu Amazonije Hrvatska razbila Kamerun 4:0Hrvatski nogometaši razbili su u Manausu Kamerun. U dvoboju drugog kola skupine A izabranici Nike Kovača svladali su Kamerun s uvjerljivih 4:0 pogocima Ivice Olića (11), Ivana Perišića (48) i Marija Mandžukića (61, 73). Kamerun je od 40. minute igrao s igračem manje.

Nakon poraza na otvaranju od Brazila te remija Brazila i Meksika, za hrvatske nogometaše situacija je bila jasna. Izabranici Nike Kovača morali su svladati Kamerun kako bi zadržali izglede za plasman u osminu finala. Kada je bilo najteže, hrvatski nogometaši pokazali su da im se može vjerovati.

Vatrenima nije bilo lako. U središtu amazonske prašume hrvatske i kamerunske nogometaše dočekali su vrlo teški uvjeti. Temperatura je bila 27 C, a vlaga u zraku nejvjerojatnih 86 posto.

Kao što se očekivalo Kovač je odlučio napraviti tri izmjene u odnosu na susret s Brazilom. Nakon odslužene kazne, u sastav se vratio Marijo Mandžukić, Danijel Pranjić zaliječio je ozljedu i vratio se na lijevi bok, a umjesto Matea Kovačića središnji dio veznog reda zauzeo je Sammir. Dobra vijest za izbornika Kovača bila je i da će je Kamerun igrao bez svojeg najboljeg igrača Samuela Eto’oa, koji nije uspio zaliječiti ozljedu koljena.

Izvrsno otvaranje

Nakon malo boljeg otvaranja Kameruna, Hrvatska je vrlo brzo uzvratila i već u 11. minuti stigla do toliko željenog vodstva. Darijo Srna je nabacio s desne strane, kamerunski branič izbio je ispred Marija Mandžukića, ali loptu je prihvatio Ivan Perišić, koji je izvrsno na drugoj vratnici uposlio samog Ivicu Olića, koji zabija tako važan pogodak.

U 16. minuti Hrvatska je bila vrlo blizu novom pogotku. Danijel Pranjić je izveo udarac iz kuta, Mandžukić je spustio loptu za samog Perišića na pet metara, ali Perišić nije dobro zahvatio loptu te je kamerunski vratar to odbio, a zatim je kamerunski branič izbacio loptu ispred Olića.

Kamerun ostao bez jednog igrača

Od 40. minute Kamerun je morao igrati s igračem manje. Nakon izvrsne obrane uslijedila je brza kontra Vatrenih koju je vodio Perišić. U borbi za pozicije Alex Song je prvo povukao Mandžukića, a zatim ga udario s laktom u leđa i sudac portugalski Proenca nije puno dvojio te je poslao kamerunskog igrača izvan terena.

Unatoč igrača više, Hrvatska nije zagospodarila terenom, već je i dalje dopuštala Kameruncima da dolaze ispred našeg šesnaesterca.

Perišić otvara drugo poluvrijeme pogotkom za 2:0

Hrvatska je izvrsno otvorila drugo poluvrijeme i već u trećoj minuti drugog dijela Vatreni stižu do prednosti od 2:0. Kamerunski vratar pokušao je izbaciti loptu za svojeg igrača, no Perišić je ukrao loptu na polovici igrališta, sjurio se u kamerunski šesnaesterac i kada su svi očekivali dodavanje u sredinu za samog Mandžukića, Perišić gađa bliži kut i donosi velikih 2:0.

Samo dvije minute poslije Mandžukić u stopostotnoj prilici. Izvrsna lopta Sammira u prazan prostor za Mandžukića, koji kreće sam na kamerunskog vratara, ali puca pored gola. U 52. minuti opasnija situacija za Kamerun. Pucao je Nounkeu iz voleja, ali preko vratnice. U 59. minuti Srna je izveo opasan slobodan udarac, ali preko vratnice.

Mandžukić s dva pogotka za sjajnu večer

U 61. minuti Hrvatska stiže i do trećeg pogotka. Pranjić je izvrsno nabacio iz kuta, Mandžukić je nebesko skočio i glavom zakucava za 3:0. U 65. minuti Hrvatska je mogla postići i četvrti pogodak. Perišić je probio desnu stranu, ali nije vidio na drugoj strani samog Sammira.

U 69. minuti Mbia je opasno pucao iz trka, ali preko vratnice.

U 73. minuti Hrvatska je stigla i do četvrtog pogotka. Mateo Kovačić je dodao za Eduarda, koji je uputio opasan udarac, kamerunski vratar je odbio loptu, ali ravno na noge Mandžukića, koji to nije mogao promašiti.

Hrvatska je tražila i peti pogodak, no u 85. minuti umalo je Kamerun smanjio rezultat. Moukandjo je ostao sam i opasno gađao drugu stranu, ali pored vratnice. Uzvratio je Ante Rebić, ali kamerunski vratar je obranio njegov udarac. U 88. minuti uslijedila je izvrsna kontra Hrvatske, Rebić je uposlio Ivana Rakitića, ali je pucao pored vratnice.

Ovom pobjedom Vatreni su se vratili u utrku za osminu finala, a odlučujući dvoboj bit će 23. lipnja protiv Meksika u Recifeu. Ako se ne dogodi čudo i Kamerun u posljednjem kolu svlada Brazil, Hrvatskoj će trebati pobjeda protiv vrlo tvrdih Meksikanaca. Nakon dva kola skupinu predvode Brazil i Meksiko sa po četiri boda, Hrvatska je treća s tri boda, a Kamerun je ispao iz utrke bez bodova.

HRVATSKA – KAMERUN 4:0
Manaus, 30.000 gledatelja, stadion Amazonia Arena, sudio Pedro Proenca (Portugal)
STRIJELCI: 0:1 Ivica Olić (11), 0:2 Ivan Perišić (48), 0:3 Mario Mandžukić (61), 0:4 Mario Mandžukić (73)

CRVENI KARTON: Alexandre Song (Kamerun, 40)

HRVATSKA: Pletikosa – Srna, Ćorluka, Lovren, Pranjić – Sammir (Kovačić, 72), Olić (Eduardo, 69), Rakitić, Modrić, Perišić (Rebić, 78) – Mandžukić.

KAMERUN: Itandje – Assou Ekotto, Nkoulou, Chedjou (Nounkeu, 46) – Mbia, Matip, Alexandre Song, Enoh Eyong, Moukandjo – Aboubaker (Webo, 70), Choupo-Moting (Salli, 75).