Vrijeme je za planinarenje: Vrh Veliki Vran Visina: 2074 mnv
Jedna od najpopularnijih aktivnosti je planinarenje! Odlazak u planine život čine ugodnijim i zanimljivijim, a osim uživanja u prirodnim ljepotama na planinskim vrhovima planinarenje pospješuje čovjekovo zdravlje. Ako se još niste odlučili gdje na planinarenje ovaj put ćemo Vas upoznati sa Vran planinom i njenim stazama.
Vran je planina u BiH, visine 2074 m/nv.Vran planina diže se iznad Dugog polja na suprotnu stranu od Čvrsnice. Okružen je s jugoistoka Dugim poljem (1187m) i Blidinjskim jezerom(1183m), s istoka Dragajice (1435m), na sjeveroistoku Baćina, na sjeveru Kedžara (1520-1571m) i Trebiševo (1273m). Sjeverozapadno je planina Ljubuša1686m).Strane su ravne i pločaste, a u unutrašnjosti ponegdje zatičemo ravne i okomite stijene. Građen je od vapnenaca i dolomita. Ima četiri vrha viša od 2000 m, a najviši je Veliki Vran (2074 m). Južno od Velikog Vrana je Bijela Glava (1990m), Mali Vran (2017m). Podnožje planine obraslo je bukovom šumom i klekovinom, dok je jugoistočna strana gola, bez šume. Vran je pun vrtača, udolina i plesana (zaravni). Plesno je lokalni naziv za koso položenu zaravan promjera do nekoliko stotina metara koja se nalazi u visinskom dijelu planine. Vrh je označen hrpom kamenja. Na jednom većem je istaknuta nadmorska visina vrha. Tu je još i metalni tuljak sa žigom i upisnom knjigom. S vrha se pružaju neometani vdici u svim smjerovima.
STAZE DO ODREDIŠTA VRAN 2074m/nv
Hajdučke Vrleti-Veliki Vran
Početna točka uspona je kod restorana „Hajdučke Vrleti“. Tu treba parkirati automobil. Uspon na vrh je dosta jednostavan ali dosta zahtjevan i naporan. Jednostavan je zbog toga jer je snalaženje lagano. Cijelo vrijeme uspona se vidi vrh. Markacije su jako loše i teške za slijediti. U usponu se savladava oko 900 m visinske razlike.
Statistika: Vrijeme traga: 03:28 h; Visina polazišta: 1216 m; Visina odredišta: 2068 m; Minimalna visina: 1215 m ; Maksimalna visina: 2068 m; Ukupna duljina: 4.1 km
Kedžara-Veliki Vran
Od Motela Hajdučke Vrleti treba voziti u smjeru Jablanice 450 m i tu skrenuti lijevo s asfaltne na jako dobru makadamsku cestu i nastaviti po njoj 2,6 km, i tu potražiti veći kamen s lijeve strane ceste na kojem je smjerokaz za početak staze za uspon na Veliki Vran. Planinarski put najprije vodi po goleti, prolazi pored zidanog bunara, te ulazi u grmoliku bukovu šumu. Nakon nje, slijedi dio s rijetkim borovima i munikom, pa ponovo kroz visoku bukovu šumu. Nakon izlaska iz nje, staza vodi malo kroz klekovinu, malo po proplancima, sve do izlaska na vršni plato. Cijeli ovaj uspon nije pretjerano zahtjevan ako se ima kondicije, iako staza vodi dosta oštro uzbrdo. Dobar dio uspona vodi kroz šumu koja daje dobru hladovinu za vrućih dana. Na cijelom usponu nema vode pa svu potrebnu količinu treba ponijeti sa sobom. Staza je jako dobro markirana i jednostavna je za snalaženje. Vrh je jako prostran i teško je vizualno odrediti koja je najviša točka. Vidik s vrha je otvoren i neometan u svim smjerovima.
Statistika : Vrijeme traga: 01:58 h; Visina polazišta: 1277 m; Visina odredišta: 2074 m; Minimalna visina: 1277 m; Maksimalna visina: 2074 m; Ukupna duljina: 4.0 km.
Foto: Mirko Bjelan
Blidinje.NET/planinarenje.hr