![Portret prvaka: Marko Čamber od karate prvaka do trenerskog uzora u Posušju](https://posusje.net/wp-content/uploads/2024/12/7332b857-81f6-44a4-8b41-4a02c83a20df-1-1024x771-1-150x150.jpeg)
Znate li što slavimo danas, na Veliku subotu?
![Znate li što slavimo danas, na Veliku subotu?](https://posusje.net/wp-content/uploads/2019/04/img.jpeg)
U puku se priprema uskrsna hrana, koja se već u subotu uvečer donosi na blagoslov. Dan je to i sakramenata za katekumene, odrasle osobe koje prihvaćaju vjeru i sakramente.
Velika subota spomen je na Isusov počinak u grobu, a završava vazmenim bdjenjem koje uvodi u najvažniju nedjelju čitave povijesti, nedjelju Kristova Uskrsa. Crkva bdije uz novi blagoslovljeni oganj i razmišlja o velikom obećanju, sadržanom u Starom i Novom zavjetu, o konačnom oslobođenju od staroga ropstva, grijehu i smrti.
U tami noći novim je plamenom zapaljena vazmena svijeća, simbol Krista slavnoga koji uskršava. Krist, svjetlo čovječanstva, razgoni tmine te osvjetljuje svakoga čovjeka koji dolazi na svijet.
Uz vazmenu svijeću u Crkvi odjekuje veliki vazmeni navještaj: Krist je doista uskrsnuo, smrt nad njim nema više moći. Svojom smrću on je zauvijek pobijedio zlo i svim je ljudima podario Božji život.
Prema drevnoj tradiciji, za vazmenoga bdjenja katekumeni primaju krštenje, čime se ističe dioništvo svih kršćana u otajstvu smrti i uskrsnuća Kristova. Dani Vazmenog Trodnevlja – Veliki četvrtak, Veliki petak i Velika subota obično se nazivaju „svetima” ili “velikima” jer omogućuju ponovno proživljavanje središnjega događaj kršćanskoga otkupljenja te vjernike uvode u bitnu jezgru kršćanske vjere: muku, smrt i uskrsnuće Isusa Krista. To su dani koji čine srce i stožer čitave liturgijske godine, kao i života Crkve.
Vecernji.ba