FINALE SVJETSKE LIGE: SRBIJA – HRVATSKA 12:11

NAKON velike borbe u vaterpolo klasiku Hrvatska je izgubila od Srbije 11:12 u finalu Svjetske lige. Po velikom pljusku na bazenu u Beogradu europski i olimpijski prvaci slavili su protiv svjetskih prvaka u velikoj drami koja je trajala do samog kraja.

Smjenjivale su se ekipe u vodstvu, a Srbiji je pobjedu donio Filipović golom iz peterca 17 sekundi prije kraja. Nakon toga je Hrvatska krenula po izjednačenje, a napadu s priključio i golman Bijač te šutirao, ali je lopta završila pored desne stative za početak slavlja domaćih igrača i navijača.

Hrvatskoj su pripale prva i treća četvrtina, koje je dobila po 3:1, ali je Srbija s 5:2 i 5:3 završila drugu i četvrtu četvrtinu te na kraju stigla do tijesne pobjede na Tašmajdanu po velikom nevremenu. Nakon odličnog starta ekipa Ivice Tucaka pala je u drugoj četvrtini, a Srbija serijom 5:0 stigla do preokreta. U nastavku su se Bušlje i društvo probudili, vodili sve pred sami kraj, a onda ipak dopustili novi povratak Srbije i doživjeli od njeg drugi poraz na završnom turniru nakon onog u skupini 11:10.

Najefikasniji igrač u hrvatskim redovima bio je Ante Vukičević sa pet golova, dok je Loren Fatović zabio dva. Kod Srbije istaknuli su se Dušan Mandić i Filip Filipović sa po četiri pogotka.

Srbija je rekordni 12. put osvojila Svjetsku ligu i osigurala plasman na Olimpijske igre u Tokiju, dok je Hrvatska ostala na onom jednom naslovu iz 2012. godine. Vaterpolisti Australije osvojili su treće mjesto pobjedom nad Španjolskom 11:10 (3:1, 2:3, 4:4, 2:2).

Bio je ovo 31. meč dvije reprezentacije, a Srbija je ostvarila 17. pobjedu, dok je Hrvatska 11 puta slavila, uz tri remija. Bijač je proglašen najboljim golmanom, a priznanje za najboljeg igrača otišlo je u ruke Filipovića.