Veličanstvena pobjeda u Kijevu! Kramarić s dva gola odveo Hrvatsku u dodatne kvalifikacije

Zlatko Dalić u premijeri na klupi Hrvatske došao do velike pobjede. Promijenio je neka mjesta u momčadi, ali očito je psihološki spremio vatrene.

Kijev, glavni ukrajinski grad je sretno mjesto za Hrvatsku. Prije dvadeset godina ovdje smo izborili plasman na SP 1998. godine na kojem smo osvojili broncu. U ponedjeljak 10. listopada Hrvatska je izborila dodatne kvalifikacije za plasman na SP u Rusiji sljedeće godine. Maestralni Luka Modrić i golgeterski raspoložen Andrej Kramarić s dva pogotka nadjačali Ukrajince s 2:0.

Dalićeve promjene Promijenio je Dalić dosta stvari u odnosu na svog prethodnika. Iz momčadi je izbacio Pivarića, a na njegovu poziciju lijevog beka stavio Vrsaljka. Vidu je pomaknuo na desnog beka, dok su stoperski par činili Mitrović i povratnik Lovren. No, najveća Dalićeva promjena bila je što je Modrića s mjesta defenzivnog veznog pomaknuo na poziciju desetke, odmah iza Mandžukića koji je bio jedina špica.

Zanimljivo, Dalić je utakmicu vodio u trenirci, i to iz vrlo jednostavnog razloga. Pošto je uz sebe imao samo jednog pomoćnika, trenera vratara Marijana Mrmića, hrvatski je izbornik sam morao voditi zagrijavanje. Ševčenko je pak u odijelu promatrao kako mu trojica pomoćnika vode zagrijavanje. Utakmicu su obje reprezentacije otvorile vrlo ofenzivno, odmah pokazale da ih zanima samo pobjeda. Već u 49. sekundi bilo je opasno pred vratima domaćina, no ukrajinski stoper u zadnji je čas ubačaj Perišića skinuo s Mandžine glave i loptu izbacio u korner. A u 24. minuti zamalo šok za naše. Ukrajinac Matvijenko je pucao s 30-ak metara, a Subašiću je lopta ispala iz ruke, te zamalo završila u golu.

Bolje smo otvorili nastavak, bili agresivniji, Ukrajinci su se povukli u svoj kazneni prostor. I svu smo tu nadmoć naplatili u 62. minuti. Luka Modrić, naš čarobnjak, naš virtuoz je ubacio loptu, najviše je skočio Andrej Kramarić i lijepo trzno glavom te zabio za vodstvo. Još jednom je taj tihi dečko, a odličan nogometaš u 70. minuti uspio loptu pospremiti iza Pjatova. Zabio je dečko koji Dinamu nije valjao, kojeg je Kek preporodio, koji je u Bundesligi sazrio. Nije potpisao za tatinu agenciju i morao je okolnim putem doći do zvijezda. Ali kada znaš igrati, kada vjeruješ u sebe i svoje mogućnosti, kada imaš klasu sve te to na kraju ipak negdje nagradi u životu.

Hrvatsku sada očekuju dodatne kvalifikacije, a ždrijeb će se održati 17. listopada. Prve utakmice doigravanja igraju se 9., 10. i 11. studenoga, a uzvrati su tri dana kasnije.