Select Page

IPA FONDOVI: Pristup 117,6 milijuna eura iz Europske unije dobiva 109 općina iz BiH

IPA FONDOVI: Pristup 117,6 milijuna eura iz Europske unije dobiva 109 općina iz BiH

Ukupno 109 općina iz BiH moći će početkom 2023. godine pristupiti prvim javnim pozivima iz novog programa Europske unije Interreg VI-A IPA program Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027., kojim je korisnicima iz triju država na raspolaganju 117,685.699 eura za projekte kojima će se poticati pametni, zeleni i uključivi razvoj prekograničnih regija, piše Večernji list BiH.

Radi se o programu iz IPA III fonda, a koji otvara brojne mogućnosti u razvoju lokalnih zajednica u BiH, koje će uz pomoć europskog novca, a uz suradnju s lokalnim zajednicama iz RH i Crne Gore, moći sudjelovati u projektima koji će voditi izravnom gospodarskom rastu, održivom razvoju, kao i provedbi niza reformi koje će u konačnici poboljšati ekonomsku i društvenu sliku gradova i općina.

Suradnja

Odlukama Europske komisije definirano je kako programsko područje obuhvaća 12 županija u Republici Hrvatskoj (Brodsko-posavska, Vukovarsko-srijemska, Karlovačka, Sisačko-moslavačka, Ličko-senjska, Zadarska, Šibensko-kninska, Splitsko-dalmatinska, Dubrovačko-neretvanska, Bjelovarsko-bilogorska, Požeško-slavonska, Zagrebačka županija), Distrikt Brčko i 109 općina u BiH, kao i 11 općina u Crnoj Gori, što je područje ukupne površine 87.453,95 km² s više od pet milijuna stanovnika.

Večernji list imao je uvid u detalje odluke EK u kojoj se precizira da programsko područje ima značajan potencijal i brojne prednosti, ali se suočava i s različitim izazovima koji utječu na održivi razvoj, kao što su klimatske promjene, degradacija životne sredine i prelazak na klimatski neutralnu ekonomiju. Stoga je naglasak novog programa upravo na unapređenju situacije u navedenim područjima, ali i snažnijem i učinkovitijem iskorištavanju potencijala, sve u cilju podizanja ekoloških standarda na višu razinu.

Pritom je istaknuto i kako će rezultati programa doprinijeti postizanju ciljeva postavljenih Europskim zelenim planom, koje naglašava Program Ujedinjenih naroda za održivi razvoj do 2030. S obzirom na potrebu dobre usklađenosti s već postojećim dokumentima, program je izravno povezan s Europskom strategijom za Dunavsku regiju (EUSDR) i Europskom strategijom za Jadransko-jonsku regiju (EUSAIR).

Prilikom planiranja programa vodilo se računa da isti bude u skladu s općim ciljem IPA III, a to je podrška korisnicima u usvajanju i primjeni političkih, institucionalnih, pravnih, administrativnih, društvenih i ekonomskih reformi koje zahtijevaju ovi korisnici kako bi bili u skladu s vrijednostima Unije.

Pred bosanskohercegovačkim lokalnim zajednicama stoga stoji velika prilika koju bi trebali navrijeme prepoznati i iskoristiti, vodeći pritom računa o specifičnostima razvoja svake od njih, ali se vodeći i idejama o dosezanju standarda razvoja lokalnih zajednica u Europskoj uniji, koje na prvom mjestu imaju upravo održivo gospodarstvo i pametno upravljanje resursima.

Prvi poziv

Objavljivanje prvog poziva za podnošenje projektnih prijedloga očekuje se početkom 2023., a pritom iz Europske komisije ističu kako će informacije o objavljivanju prvog poziva za podnošenje prijedloga projekata, kao i dokumentacija potrebna za prijavu projekta, biti dostupne na web-stranici programa.

S obzirom na to da se radi o programu koji je dio Instrumenta pretpristupne pomoći IPA III u ukupnoj vrijednosti od 14 milijardi eura, valja naglasiti i neke specifičnosti ovoga fonda, koji će tražiti umijeće i sposobnost pisanja projekta kako bi isti dobili što snažniju podršku iz europske blagajne. U prijevodu, općine i gradovi u razdoblju koje je pred nama morat će usmjeriti fokus djelovanja svojih službi upravo na pripremne aktivnosti koje će voditi boljoj prepoznatljivosti interesa svake od njih u institucijama EU.

vecernji.ba

OGLASI

Loading