Select Page

Stipe Božić, “San o Everestu” i alpinizam

Stipe Božić, “San o Everestu” i alpinizam

Mnogobrojna publika večeras je u Posušju bila na predstavljanju monografije proslavljenog hrvatskog, ali i svjetskog alpinsta Stipe Božića, prvog Hrvata koji je još 1979. godine zakoračio na najviši vrh svijeta, Mount Everest. Upravo taj prvi pohod na Mount Everest i sve što je njega i ekspediciju s kojom je išao pratilo na više od dva mjeseca dugoj ekspediciji je večeras predstavio posuškoj publici. „San o Everestu“ naslov je njegove monografije u kojoj je kroz mnoštvo fotografija i tekstova opisao ovaj pothvat, a koja je u Posušju rasprodana do zadnjeg primjerka. „Čini se da su ljudi čuli i shvatili priču, da su uživali u priči, iako priča nije jednostavna. Nije ni vesela bila, jer je bilo dosta nesreća. Mislim da će potaknuti mlade da pođu u planine i da uživaju u visinama“, kazao je Stipe Božić. „40 godina je ovdje obuhvaćeno. Tri su Everesta iza mene. Ovo je priča o jednom životu, jer nema tu ništa korisno s klasičnog stajališta. Ostaje ovdje jedno veliko bogatstvo i jedna velika priča, barem u mojim prsima koje valja podijeliti s drugima. Važno je život živjeti sretno, živjeti svoje snove, dijeliti ih s drugima, a meni se čini da se to u planinama može najbolje“, kazao je Božić.

„Imao sam sreću da su ti izazovi bili ispred mene, da sam upao u ekipu koja je bila najbolja na svijetu. Imao sam sreću da sam bio sretan biti prvi Hrvat koji se popeo na Mount Everest, dva puta s dvije različite strane na taj vrh, imao sam sreću biti prvi koji se popeo na najviše vrhove svih sedam kontinenata, prvi sam Hrvat na sjevernom polu… Čini mi se da nisam mlađima ostavio puno prostora da budu u prvi, ali ipak ima još na tisuće vrhova koji su još uvijek neosvojeni i koji čekaju“, kazao je Božić. Knjiga, odnosno monografija, izdana je povodom 40. obljetnice Božićevog penjanja na krov svijeta. 1979. godine Stipe je bio prvi je Hrvat kojem je uspjelo popeti se na Everest. U knjizi je opisan i put na Everest 1996. godine kada se dogodila velika tragedija po kojoj je snimljen i film. Također u knjizi je velik broj Stipinih članaka iz Slobodne Dalmacije koji su se tada jako dobro čitali, kao i tekstova ostalih sudionika tadašnje ekspedicije. Koliko je uspon na najviši vrh svijeta opasan govori i malo poznata činjenica da je daleko više alpinista poginulo pri usponu na najviši vrh svijeta, Mount Everest, nego što ih se popelo na sam vrh. Alpinistu Stipi Božić to je pošlo za rukom čak dva puta, sve je zabilježio kamerom i fotoaparatom te, kako je istaknuo, svoj san dug 40 godina sažeo u knjigu pod nazivom „San o Everestu“.

Osim predstavljanja monografije „San o Everestu“, večeras je održana i redovita godišnja skupština HPD „Pločno“ i HGSS stanice Posušje na kojoj je kroz videoprezentaciju prikazano što se sve napravilo i radilo tijekom 2019 godine, ali i najavilo planove za tekuću godinu. „Osim redovitih aktivnosti i uspona planinarskog društva mi bi izdvojili i jedan veći uspon. Naime. Dva naša člana uspela su se na Grossglockner, najviši vrh Austrije. To je bio jedan zahtijevan i opasan vrh, ali uspješno je i taj dio odrađen krajem devetog mjeseca. Ono što nas je naviše okupiralo tijekom prošle godine je rad na planinarskom domu. Sada dom ima dvije etaže, 13 soba, 49 ležajeva. Dom nije kao hotel, nego planinarsko prenoćište koje je na jako visokoj razini. Imamo grijanje na bio masu koje je u funkciji već dva mjeseca, a koje je ekološki potpuno prihvatljivo. Pored toga što radimo unutrašnjost doma, mi smo uredili i oko 250 metara vanjskog zida. Ostalo nam je još posla unutar i izvan doma, ali radeći ovom dinamikom očekujemo završetak radova na domu za dvije godine“, kazao je Mario Bonić, predsjednik HPD „Pločno“  Posušje.

Društvo svake godine radi i na različitim oblicima podizanja kvalitete turizma. Tako godišnje obilježe na Blidinju barem jednu zanimljivu stazu, a prošle godine se radilo i na uređenju staze kroz Brinu.

Nakon jedne godine pauze, u organizaciji HPD „Pločno“  s radom će sredinom ožujka započeti Opća planinarska škola koja će i ove godine trajati oko dva mjeseca. Već idući tjedan započet će proces prijava za koje se očekuje veliki interes.

HGSS stanica Posušje je tijekom prošle godine imala 13 intervencija. „Ove godine smo dobili 6 novih volontera članova koji su jako aktivni. Dvoje ih je trenutno na školovanju na Vranici. I na taj dio smo najponosniji. Trudimo se redovito obučavati kako bi bili što efikasniji“, kazao je jedan od članova HGSS-a stanice Posušje Mario Bonić. Svake godine nastoji se spašavatelje opremiti kvalitetnom opremom. „Sada smo u situaciji da imamo kompletno opremljeno 5 ili 6 spašavatelja i to je iznimno vrijedno. S obzirom da je riječ o skupoj opremi, svake godine nastojimo s općinskom i županijskom službom za civilnu zaštitu raditi na opremanju spašavatelja“, kazao je Bonić. S obzirom da je sav rad članova gorske službe spašavanja kompletno volonterski, te da spašavatelji rade zahtjevne i opasne poslove,  svako ulaganje u njihov rad znači sigurnost, kako za spašavatelje tako i za one kojima bi mogla biti potrebna njihova pomoć.

Radioposusje.ba

OGLASI

Loading