United napravio čudo u Parizu, Porto do prolaza u 117.

Nakon jučerašnje pobjede Ajaxa protiv Real Madrida, mislili smo kako smo ispucali takva iznenađenja za jednu sezonu. Ipak, u srijedu je Manchester United napravio pravu senzaciju i pobjedom od 3:1 prošao u četvrtfinale Lige prvaka…

Milijuni eura definitivno nisu dovoljni. PSG je treći put zaredom ispao već u osmini finala Lige prvaka, a nakon ispadanja od Barcelone prije dvije godine, PSG je priredio novo negativno iznenađenje. Prije dvije godine u prvom susretu su dobili Barcelonu s 4:0 i ispali. Ove sezone dobili su Manchester United s 2:0 u gostima, Crveni vragovi su igrali uzvrat bez 10 važnih igrača i opet Parižanima nije bilo dovoljno.

Početak nije mogao biti bolji za goste. Već u drugoj minuti Manchester United stigao je do važnog vodstva. Katastrofalno je pogriješio Thilo Kehrer, poslao jednu prekratku loptu koju je ulovio Romelu Lukaku i zaobišavši Gianluigija Buffona zabio za 0:1.

Rano vodstvo je pomoglo gostima, ali niti PSG nije mirovao. Deset minuta nakon primljenog pogotka, Parižani izjednačuju. Kylian Mbappé je lijepo uposlio Juana Bernata koji mirno poentira za 1:1. Nakon sjajnog otvaranja, United je pao u igri i PSG je osjetio trenutak da pritiskom potpuno slomi goste.

Redali su se udarci, množile prilike, ali većinom su pokušaji odlazili pored gola. Ono što je išlo prema golu sjajno je skidao David De Gea. Gosti nisu djelovali kao momčad koja može ponovno doći do vodstva, ali danas im je u prilog išla činjenica da je PSG neuobičajeno puno griješio.

U 30. minuti iz velike udaljenosti puca Marcus Rashford, Buffon loše brani i odbija loptu točno do Lukakua koji zakucava za 1:2. Ponovno su gosti bili u vodstvo i sada im je trebao samo jedan pogodak da prođu u četvrtfinale.

U nastavku susreta očekivali smo pravi festival prilika, ali dobili smo jako malo toga. Manchester dugo nije htio srljati i ići u napad, dok PSG jednostavno uz dominaciju i bolju igru nije uspijevao finiširati. U 56. minuti došao je PSG do drugog pogotka, ali pogodak Angela Di Marije opravdano je poništen zbog zaleđa.

Igra se primirila, gosti nisu bili dovoljno ofenzivni i činilo se kako će PSG uspjeti zadržati prednost. U 83. minuti vidjeli smo lijepu akciju. U jednoj kontri, lopta dolazi do Mbappéa koji ne uspijeva u situaciji jedan na jedan zaobići De Geu. Lopta je došla do Bernata koji iskosa tuče silovito, ali pogađa stativu.

United nije briljirao, ali Fortuna je danas bila na njihovoj strani. U sudačkoj nadoknadi, Diogo Dalot je odlično povukao i pucao s dvadesetak metara, no u bloku je Presnel Kimpembe odbio loptu u korner. Činilo se da će United dobiti samo korner, ali Damir Skomina je odlučio pogledati videosnimku i nakon konzultiranja VAR-a, opravdano dosudio kazneni udarac.

Kimpembe je u skoku rukom promijenio smjer lopte i poziciju njegove ruke definitivno je teško okarakterizirati kao prirodnom. Izvođenju udarca pristupio je Rashford i mirno pogodio za velikih 1:3. Do kraja se još igralo nekoliko minuta, PSG je pritisnuo, ušao je i Edinson Cavani, ali Parižani su ponovno na nevjerojatan način ispali iz nokaut faze Lige prvaka.

Drama i u Portu

Vrlo napeto bilo je u Portu gdje istoimeni domaćin na Dragau ipak uspio proći u četvrtfinale. Nakon poraza 2:1 u prvoj utakmici portugalska je momčad u uzvratu uspjela svladati Romu s 3:1 u 120 minuta igre. U prvih 90 minuta rezultat je bio identičan onom iz prve utakmice, da bi gol iz penala u 117. minuti donio domaćoj momčadi sljedeću fazu natjecanja.

Porto je od samog početka morao visoko pritisnuti i poništiti zaostatak iz prve utakmice. Tako smo već u trećoj minuti vidjeli pokušaj Alexa Tellesa koji je otišao malo preko gola, da bi pokušaj istog igrača iz 11. minuti otišao u vanjski dio mreže.

Obrana talijanske momčadi izdržala je do 26. minute kada je domaćin poveo nakon lijepo odigrane akcije. U konačnici se u ulozi asistenta našao Moussa Marega koji je iskosa poslao loptu na peterac, a iz blizine ju u mrežu skrenuo Tiquinho Soares.

Međutim, samo deset minuta kasnije Roma je gotovo iz ničega stigla do izjednačenja. Perotti je ušao u kazneni prostor gdje ga je srušio Eder Militao, a Cuneyt Cakir dosudio najstrožu kaznu. Siguran je izvođač bio Daniele De Rossi.

Odmah na početku drugog poluvremena Porto je opasno pritisnuo što se isplatilo u 52. minuti. Perfektno je na peterac centrirao Jesus Corona gdje se našao Marega koji je izbjegao zaleđe i isprve skrenuo loptu pod gredu. Tako se nakon asistencije upisao i u strijelce.

U preostalom vremenu rezultat se nije mijenjao. Domaćin je bio nešto bolji, u nekoliko je navrata zaprijetio prema protivničkom golu, no Olsen je bio siguran. S ovim se rezultatom otišlo u produžetke. Nakon što u prvom nismo vidjeli tako dobru igru, u drugom je opasno prijetila talijanska momčad preko Edina Džeke koji je promašio dvije jako dobre prilike.

Kazna je stigla u 115. minuti kada je Florenzi povukao Fernanda za dres u kaznenom prostoru, a sudac je nakon konzultacije s VAR-om dosudio penal. Alex Telles bio je siguran s 11 metara te je donio svojoj momčadi prolazak u sljedeću fazu u 117. minuti susreta.