Select Page

Večeras počinje novo izdanje Lige prvaka

Večeras počinje novo izdanje Lige prvaka

U utorak počinje posljednji ples Lige prvaka kakvu smo dosad poznavali. 25 godina nakon što je preformatirana iz nokaut-natjecanja u ligašku kampanju – dovoljno glamuroznu da finala rezervira za Real, Bayern i Juventus i dovoljno socijalno propusnu da uključi u igru sirotinju s repa nogometne špice – Uefina Liga prvaka pretvara se u ekskluzivni klub superbrandova.

Sa svim tim Ludogorecima, Rostovima, Legijama, pa čak i Pepeljugama poput Leicestera, priča objektivno više nije napeta kao kada su unutra povijesni velikani poput Manchester Uniteda, Liverpoola, Milana i Intera, da spomenemo samo četiri institucije s milijunskom navijačkom vojskom koje u vitrinama zajedno čuvaju čak 18 klempavih pehara, a danas nisu unutra…

– Uefa je završila u krevetu s ograničenim brojem velikih klubova i spremna im je pomoći da pretvore Ligu prvaka u dućan zatvorenog tipa. Odluka nije neočekivana budući da je Uefa kontinuirano u strahu od bijega tih klubova prema nekoj svjetskoj Superligi. Pomak prema zatvorenom sjevernoameričkom modelu po uzoru na NFL ili NBA je nazadnjački i protekcionistički. Vodi se računa o interesima najvećih klubova i liga na štetu svih ostalih – kazat će u predvečerje nove kampanje Lars-Christer Olsson, čelnik Europskih profesionalnih nogometnih liga (EPFL), udruženja koja štiti interese 24 nacionalna natjecanja, ali nema osobitih izgleda da promijeni pejsaž kojim očito moraju dominirati “neboderi”.

Više nego ikad u prošlosti priča se vrti oko novca; nakon što je u krvotok Premiershipu ubrizgano 5 milijardi funta televizijskog novca, na engleskim stadionima završila su šestorica od desetorice najcjenjenijih ili barem najrazvikanijih svjetskih trenera (Guardiola, Mourinho, Conte, Klopp, Pochettino i Wenger), oni slažu sve skuplje i skuplje rostere i u perspektivi će jednu nacionalnu ligu učiniti uzbudljivijom i glamuroznijom od Lige prvaka.
Ima, doduše, i ovdje skeptika poput Paula Scholesa, koji pobijaju pesimistične prognoze podsjećanjem da “najbolji igrači još uvijek igraju za španjolske klubove”, ili tvrdnjom da je “njemačka liga atraktivnija od engleske”, a Juventus bolje ekipiran od svake engleske momčadi. Njegovu logiku zasad brane i bookmakeri koji u prvi red favorita za naslov guraju Barcelonu, Bayern, Real Madrid i Juventus.

A gdje je tu Manchester City, momčad koja je proljetos pod vodstvom otpuštenog Pellegrinija dobacila sve do polufinala, a u međuvremenu je počela oduševljavati pod Guardiolom? Visoko, odmah iza navedenog pokera favorita, no ipak samo u ulozi “dark horsea”. Statistika kaže da otkako je debitirao u natjecanju 2009. godine, Guardiola nikada nije ispao prije polufinala. Barcelonu je dvaput odveo do kraja i učvrstio temelje za treći, Enriqueov naslov, no kasnije je u Bayernu tri godine uzastopce zapinjao na istoj, polufinalnoj stepenici.

Transferna politika Man Cityja ovog ljeta, kupovine mlađih igrača (Stones, Sane), ukazuje nam da klub namjerava igrati na duge pruge i da Guardiola ne živi pritisnut imperativom osvajanja Lige prvaka. Karizmatični trener upustio se u projekt izgradnje imperija, čiji su procvat i širenje na europskoj mapi tempirani za dvije do tri godine, kada Lionel Messi i Cristiano Ronaldo kao dežurni pretplatnici na Zlatnu loptu postanu vremešne zvijezde. Sve prije toga bit će shvaćeno kao bonus.

Dok petrodolari šeika Mansoura polako krče put prema europskom vrhu, novac njegova katarskog pandana koji upravlja Paris St. Germainom polako se povlači ili se barem takav dojam stječe nakon odlazaka Zlatana Ibrahimovića i Davida Luiza. Novi trener Unai Emery na startu Le Championnata ne uspijeva pronaći kemiju u svlačionici, PSG je u nacionalno prvenstvo ušao neuvjerljivo (kao uostalom i Atletico Madrid, dva puta finalist u posljednje tri sezone), poraz i remi u posljednja dva kola spustila su Parižane na sedmo mjesto na ljestvici, sa dva remija, baš kao što je to učinio i Atletico Madrid, dva puta finalist u posljednje tri sezone Lige prvaka.
Park prinčeva servira i najatraktivniju utakmicu prvog dana nove kampanje, Emeryju u goste dolazi Arsene Wenger, vječni ali i nepopravljivo “oštećeni” sudionik natjecanja čije putovanje redovito završava u šesnaestini finala. Dok bi taj meč mogao ponuditi i malo umiranja u ljepoti, dvoboj na Camp Nouu između Barcelone i Celtica može biti obogaćen i elementima “suspensea” nakon što je Celtic u gradskom derbiju razmontirao Rangerse, a “blaugrana” neočekivano prosula bodove protiv malenog Alavesa…

PAROVI 1. KOLA LIGE PRVAKA, UTORAK:

Basel – Ludogorec R. (Grupa A)
PSG – Arsenal (Grupa A)
Dinamo Kijev – Napoli (Grupa B)
Benfica – Bešiktaš (Grupa B)
Barcelona – Celtic (Grupa C)
Manchester City – Borussia MG (Grupa C)
Bayern – Rostov FK (Grupa D)
PSV – Atletico Madrid (Grupa D)

OGLASI

Loading