Select Page

Danas je Uskrs, dan kada je ljubav pobjedila smrt!

Danas je Uskrs, dan kada je ljubav pobjedila smrt!

Danas je Uskrs, najveći kršćanski blagdan, kojim se slavi središnji događaj kršćanstva – Kristovo uskrsnuće od mrtvih. Spomen Kristova uskrsnuća diljem zemlje slavi se svečanim misama, koje u većim gradovima predvode nadbiskupi i biskupi.

Ovaj je dan znak naše nove nade u milosrđu Božjem koji nam daje radost svojega mira. Krist čiji spomen uskrsnuća danas slavimo dariva nam i danas snagu vjere koja kaže: „Što tražite Živog među mrtvima? Nije ovdje, nego uskrsnu!“ (Lk 24 1-12)

Isus Krist je uskrsnuo od mrtvih kao znak za sve koji su ga ljubili i slijedili; znak da je ljubav jača od smrti.

Uskrsnuće Isusa Krista i uskrsnuće mrtvih središte su naše vjere. Naše je uskrsnuće toliko usko povezano s uskrsnućem Isusa Krista kao što je i činjenica da smo ljubljeni povezana s Isusovom ljubljenošću od Oca. Sveti Pavao je u ovoj točki odlučan i jasan: „ Ako nema uskrsnuća mrtvih, ni Krist nije uskrsnuo. Ako pak Krist nije uskrsnuo, uzalud je doista propovijedanje naše, uzalud vjera vaša.“ (1 Kor 15, 13-14)

Za Uskrs se odlazi na jutarnju misu ili se na Veliku subotu odlazi na svečano vazmeno bdjenje.

Noć uoči uskrsne nedjelje slavilo se vazmeno bdjenje, a mnogi smatraju kako je to najbogatiji liturgijski obred u Crkvi.

Obilježavanju Uskrsa prethodili su dani Velikoga tjedna pa se Crkva na Veliki četvrtak prisjećala Isusove posljednje večere, što je ujedno i spomendan ustanovljenja euharistije i svećeničkoga reda. Veliki petak bio je spomendan Isusove muke i smrti. Na taj dan nisu se služile mise, nego se obilježava Muka Gospodnja. Velika subota bila je dan Kristova otpočinka u grobu i drugi dan vazmenoga trodnevlja pa je taj dan uvečer Crkva počela vazmeno bdjenje.

Molitve, procesije, obredne vatre, blagdanska jela i kolači i njihov blagoslov u uskrsnoj košari, bojenje jaja, uskrsno čestitanje i darivanje te pjesme u slavu Uskrsa samo su dio pučkih uskrsnih običaja.

Blagdan Uskrsa ne slavi se svake godine u isto vrijeme, već prvu nedjelju nakon prvoga proljetnoga punog mjeseca (uštapa). Budući da prvi proljetni uštap može biti između 22. ožujka i 25. travnja, Uskrs može biti samo unutar toga vremena.

OGLASI

Loading