U Mostaru otvorena konferencija o digitalnoj transformaciji u obrazovanju
Konferencija o digitalnoj transformaciji u obrazovanju i primjenama umjetne inteligencije MoStart okupila je na Sveučilištu u Mostaru stručnjake iz devet zemalja koji će u iduća tri dana razmijeniti svoja znanja i iskustva o procesu digitalizacije.
Konferenciju je otvorila predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, koja je kazala kako je ovaj znanstveni skup izvrsna prilika za učenje i umrežavanje s vodećim stručnjacima, znanstvenicima i praktičarima u spomenutim područjima, piše Fena.
Podsjetila je kako su rezultati popisa stanovništva BiH pokazali kako je gotovo 40 posto stanovnika informatički nepismeno.
Taj postotak moramo smanjiti ako želimo biti europska BiH. Mi još nismo krenuli užurbanim putem ka Europskoj uniji kada je u pitanju digitalizacija javne uprave kao što je to slučaj u RH, dodala je.
Naglasila je kako BiH na svom reformskom putu treba iskoristiti i iskustva Republike Hrvatske kada je u pitanju digitalizacija javne uprave te dodala da Sveučilište u Mostaru, sa svojim SUMIT-om, može znatno pomoći bh. institucijama u digitalnoj transformaciji.
Rektor Sveučilišta u Mostaru (SUM) Zoran Tomić kazao je kako nazočnost predsjedateljice Vijeća ministara BiH Borjane Krišto na otvaranju MoStart konferencije potvrđuje kako je digitalizacija društva i njezin i državni prioritet.
Vašim dolaskom pokazujete koliko cijenite obrazovanje i znanost u našem društvu. Pružajući nam potporu šaljete poruku svima, a posebno mladima, da vrijedi ulagati u znanje i da ova naša domovina BiH ima perspektivu posebno u perspektivi znanja, kazao je rektor Tomić.
On je podsjetio kako je Tomislav Volarić okupio stručnjake i studente i pokrenuo Centar za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru (SUMIT), te kazao kako će SUMIT i dalje naporno raditi kako bi mostarsko Sveučilište postalo prepoznatljivo i snažno sveučilište.
Također je istaknuo kako “nećemo uspjeti bez jakih IT sustava, bez privatnih IT tvrtki koje daju snagu i mogućnost razvoja”.
Po njegovim riječima, jedna od podtema ove konferencije je i primjena umjetne inteligencije, koja će imati značajnu ulogu u budućnosti ljudskog društva.
No, nema umjetne inteligencije bez ljudske stvarne sposobnosti kreiranja takvih programa. Stoga mi smo snaga, snaga jer smo zajedno i želimo promjene, poručio je rektor Tomić.
Državni tajnik Središnjeg ureda za razvoj digitalnog društva RH Bernard Gršić kazao je kako je obrazovanje i stručno osposobljavanje najbolji način ulaganja u zajedničku budućnost.
Ako tome pridodamo i digitalne tehnologije onda možemo reći da smo na pravome putu. Upravo je uloga obrazovanja i osposobljavanja u digitalnim tehnologijama jako bitna u poticanju gospodarskog rasta, inovacija i otvaranja radnih mjesta dok digitalne tehnologije obogaćuju učenje i stvaranje mogućnosti usavršavanja dostupne svima. Želja nam je da se svi digitalnim tehnologijama koristimo sigurno i odgovorno, kazao je Gršić.
Dodao je kako će primjena inovativnog pristupa obrazovanju u budućnosti još više doći do izražaja.
Sve ove digitalne tehnologije, ako izostavimo čovjeka, odnosno ako čovjeka ne stavimo u središte svih zbivanja, ustvari su samo hrpa žica, servera i nekakvih uređaja jer ono što one proizvode služi nama ljudima koji se time koristimo, poručio je Gršić.
Ravnatelj SRCA (Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu) Ivan Marić pohvalio je ulogu SUMIT-a u primjeni digitalnih tehnologija.
Moderna znanost, moderno obrazovanje, društvo u cjelini je nezamislivo bez digitalnih tehnologija. Ono što nas vodi je želja da omogućimo, prije sveg mladima, da prije svega stegnu znanja i vještine, i da donose novu kvalitetu svojoj zajednici i cjelokupnoj Bosni i Hercegovini, kazao je Sertić.
Pomoćnik rektora za informacijske tehnologije i inovacije i voditelj SUMIT-a Tomislav Volarić istaknuo je kako je potrebno digitalno transformirati cjelokupno obrazovanje u BiH te kako je Sveučilište u Mostaru odigralo jako važnu ulogu u digitalizaciji osnovnih i srednjih škola koje nastavu izvode po hrvatskom planu i programu.
Međunarodna konferencija o digitalnoj transformaciji u obrazovanju i primjenama umjetne inteligencije “MoStart” trajat će tri dana. Prvi dan je posvećen obrazovanju, drugi dan znanosti dok je treći i završni dan konferencije posvećen IT industriji.
(www.jabuka.tv)